Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Míšu mohl od začátku hledat český speciálně vycvičený pes. Policie ho ale odmítla

Míšu mohl od začátku hledat český speciálně vycvičený pes. Policie ho ale odmítla

Bezmála měsíc celá republika pátrá po dvanáctileté Míše Muzikářové z Ústí nad Labem. Míša se ztratila patrně, když ve středu 11. ledna mířila do školy. Policie vyčerpala všechny možnosti pátrání po pohřešované, z Německa dokonce přijel speciálně vycvičený pes, který Míšinu stopu po více jak týdnu zachytil. Proč ale policie nepřijala nabídku českého specialisty se stejně vycvičeným psem, který mohl Míšu hledat ihned?

Bylo jedenáctého ledna večer, když policie začala pátrat po dvanáctileté dívence, která ráno nepřišla do školy. Do dnešního dne policie bohužel není o nic blíž jejímu nalezení. Objevila se celá řada vyšetřovacích verzí a spekulací, žádná ale zatím policii na stopu holčičky nepřivedla.

21. ledna přijel do Česka německý policista se speciálně vycvičeným psem. Fenka Hippie rasy bloodhound, která je trénovaná na tzv. mantrailing (pes lidi hledá na základě jejich individuálního pachu, může se od stopy vzdálit a zkrátit si cestu) dívčinu stopu našla na cestě do školy. Stopa, která náhle končila, naznačila, že ji někdo mohl nabrat do auta.

Jenže takového psa máme i v Česku. Bloodhound Cassino dokázal najít už několik pohřešovaných včetně dětí - jednou z nich byla holčička ze Slovenska, kterou její otec unesl a chtěl i s ní spáchat sebevraždu.

Mantrailing u nás není schválen jako oficiální pátrací metoda. „Nám bylo řečeno, že pátrání se mohou zúčastňovat pouze atestovaní psi," řekl v pořadu FTV Prima Očima Josefa Klímy psovod Lubomír Satora.

Návrh atestace na odborné kynologické komisi ministerstvu vnitra leží už tři roky... Mantrailling se totiž údajně zatím neprokázal dostatečnými výsledky. Přesto pan Satora policii při pátrání po Míše Muzikářové nabídl svou pomoc.

„Druhý den ode mě tisková mluvčí dostala nabídku na spolupráci. Za čtyři dny mi bylo sděleno, že informace byla předána kriminalistům a že mi děkují za spolupráci," vysvětlil. Za pár dní pak dorazil mantrailer z Německa...

„Když se ztratila Anička Janatková, tak jsem seděl v nastartovaném autě se svým prvním psem a jeden ze šéfů krajské kynologie od policie řešil na policejním prezidiu můj odjezd. Nastala úplně stejná situace jako před 14 dny. To znamená, že jsem vypnul auto a seděli jsme doma."

Další články o případu ztracené dívky si můžete přečíst na webu Blesku

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link