Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moje nohy? Je to marný, cvičení nepomáhá. Prezident Zeman otevřeně promluvil o svém zdraví

Moje nohy? Je to marný, cvičení nepomáhá. Prezident Zeman otevřeně promluvil o svém zdraví

Zdravotní stav prezidenta Zemana zaznívá v diskuzích o jeho druhém funkčním období jako jeden z argumentů, proč by měl Zeman od kandidatury raději upustit. Sám prezident zdůrazňuje, že až na špatné nohy, je zdravotně fit. V rozhovoru pro Ahaonline nyní přiznal, že se snaží kvůli neuropatii cvičit, vše je ale prý marné. 

„Pokud jde o mé nohy, pane redaktore, sorry, sorry jako. Abychom si rozuměli. Ano cvičím, plavu v bazénu, cvičím na rotopedu, chodím na procházky. Je to marný, je to marný, je to marný. Je to taková autosugesce, že si tím něco zlepším. Ne,“ přiznal prezident v rozhovoru pro Ahaonline.

Dle jeho vlastních slov mu nejvíce pomohla hůl, díky níž má větší stabilitu. „Jakmile jsem si pořídil hůl, před několika lety, tak chodím daleko jistěji. Dříve jsem vrávoral. Občas si z toho lidi dělali legraci, například u korunovačních klenotů, nebo když jsem vystupoval v Číně z letadla, také jsem zavrávoral. Těch případů bylo hodně. Od té doby, co mám hůl, vrávorám podstatně méně,“ uvedl Zeman.

Před zhruba dvěma týdny prezident opětovně ujistil, že se cítí dobře. „Subjektivně se cítím o něco lépe než před takovými čtyřmi, pěti lety, protože za poslední dva roky jsem shodil 15 kilo. Nejsou tak zatíženy klouby, není tak zatížen oběhový systém. Představte si, že jdete od řezníka a nesete v igelitce 15 kilo masa. To se docela prohnete,“ řekl Zeman o svém zdraví v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech.

Některých prohřešků se však nezbavil. Příležitostně pije tvrdý alkohol, který mu v minulosti lékařské konzilium nedoporučilo konzumovat. „Není to ojedinělý prohřešek, člověk má vychutnávat všechny radosti života. Zejména, když vzhledem k mému věku mi některé jinak přirozené radosti života už trochu ubyly,“ hájí se Zeman.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1