Most jako policejní stát: Sedět venku smíte jen na lavičkách, město si za kontroverzním opatřením stojí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Most jako policejní stát: Sedět venku smíte jen na lavičkách, město si za kontroverzním opatřením stojí

Most jako policejní stát: Sedět venku smíte jen na lavičkách, město si za kontroverzním opatřením stojí
 

V Mostě nadále platí vyhláška regulující sezení jinde než na lavičkách a umisťování nábytku na veřejném prostranství. Zastupitelé se dnes postavili za její zachování, přestože Ústavní soud vyhlášky tohoto druhu považuje za protiprávní. Magistrát tak počká, zda ji městu zruší ministerstvo vnitra.

Cílem vyhlášky je podle zástupců mostecké radnice předcházet narušování veřejného pořádku, ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města. Podle primátora Jana Paparegy (za Severočeši Most) je vyhláška efektivním nástrojem, který mohou využívat strážníci při dohledu nad pořádkem.

Obdobná vyhláška platila v sousedním Litvínově. Město ji zrušilo a zastupitelé se shodli, že nevhodné chování budou strážníci posuzovat například podle jednotlivých bodů ze zákona o přestupcích, jako je znečišťování veřejného prostranství nebo poškozování veřejně prospěšného zařízení.

Ústavní soud zrušil na podnět ombudsmanky Anny Šabatové části sporné vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu loni v červenci. Nařízení v ostatních městech má kontrolovat ministerstvo vnitra.

Ombudsmanka při podání podnětu na soud uvedla, že sezení na veřejném prostranství mimo lavičky není samo o sobě činností, která by mohla narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.