Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Most jako policejní stát: Sedět venku smíte jen na lavičkách, město si za kontroverzním opatřením stojí

Most jako policejní stát: Sedět venku smíte jen na lavičkách, město si za kontroverzním opatřením stojí
 

V Mostě nadále platí vyhláška regulující sezení jinde než na lavičkách a umisťování nábytku na veřejném prostranství. Zastupitelé se dnes postavili za její zachování, přestože Ústavní soud vyhlášky tohoto druhu považuje za protiprávní. Magistrát tak počká, zda ji městu zruší ministerstvo vnitra.

Cílem vyhlášky je podle zástupců mostecké radnice předcházet narušování veřejného pořádku, ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města. Podle primátora Jana Paparegy (za Severočeši Most) je vyhláška efektivním nástrojem, který mohou využívat strážníci při dohledu nad pořádkem.

Obdobná vyhláška platila v sousedním Litvínově. Město ji zrušilo a zastupitelé se shodli, že nevhodné chování budou strážníci posuzovat například podle jednotlivých bodů ze zákona o přestupcích, jako je znečišťování veřejného prostranství nebo poškozování veřejně prospěšného zařízení.

Ústavní soud zrušil na podnět ombudsmanky Anny Šabatové části sporné vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu loni v červenci. Nařízení v ostatních městech má kontrolovat ministerstvo vnitra.

Ombudsmanka při podání podnětu na soud uvedla, že sezení na veřejném prostranství mimo lavičky není samo o sobě činností, která by mohla narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1