Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Motolská nemocnice vystěhovala ubytovnu pro rodiče nemocných dětí. Nahradí jí luxusním zařízením

Motolská nemocnice vystěhovala ubytovnu pro rodiče nemocných dětí. Nahradí jí luxusním zařízením

Příběh zní v základních obrysech jednoduše. Na půdě Fakultní nemocnice Motol fungovala více než dvacet let svépomocná ubytovna Nadačního fondu Klíček. Poskytovala zázemí rodičům dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Po letech spolupráce ale přišel loni nenadále zlom. Nemocnice se rozhodla, že Klíček už na své půdě nechce. A na podzim ubytovnu vystěhovala. Zástupci Klíčku tvrdí, že jim vedení špitálu rozumně nevysvětlilo, proč mají skončit. Nemocnice se brání, že jinak jednat nemohla. Jako vedlejší linka přitom běží ještě příběh stavby Domu Ronalda McDonalda spjatého s fastfoodovým řetězcem. Dům by měl vyrůst přímo v areálu nemocnice a nabízet v podstatě totožnou službu jako dříve Klíček. Jen ve větším a luxusnějším provedení. Některé hlasy z blízkosti nemocnice se tak ozývají, zda právě to není důvod, proč musela svépomocná ubytovna vyklidit prostor.

Celý spor nyní mají na stole senátoři, kteří by o něm měli rozhodovat v nejbližších týdnech. Senátní výbor, který se zabýval peticí za zachování svépomocné ubytovny, se postavil na stranu Klíčku. Podporuje zachování jeho služeb.

Klíček vs. nemocniční ubytovna
Dnes jsou rodiče nemocných dětí odkázáni na nemocniční ubytovnu, nebo za příplatek na její hotel. Služby Klíčku byly levnější. Hlavní devizou ale bylo útulné prostředí. Rodiny navíc mohly bydlet společně. „Rodinná ubytovna, kterou poskytoval Klíček, byla ohromná výhoda v rámci velkého kolosu, kde se střídají lidé a nelze vytvořit mikroklima malého prostoru. Vše bylo svépomocné, rodiče se podíleli na provozu. Částky na provoz byly minimalizované a všechno šlo zpátky do ubytovny,“ říká zdroj blízký nemocnici.

Konkrétně navrhuje usnesení Senátu, v němž doporučuje „zástupcům Nadačního fondu Klíček, vedení FN Motol, případně zástupcům Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda uskutečnit multilaterální setkání, jehož výstupem by měla být kompromisní dohoda týkající se provozování rodičovské ubytovny v areálu FN Motol, na jejímž provozovateli i provozu by panovala všestranná dohoda promítnutá do smlouvy“.

Výbor tak do kauzy přidává i zástupce Nadačního fondu Ronalda McDonalda. Ten se přitom celou dobu bránil, že se sporem nemá nic společného. „Do sporu mezi Nadačním fondem Klíček a FN Motol jsme se dostali bez našeho přičinění. Zástupci Klíčku se v médiích začali vyjadřovat, že důvodem k jejich odchodu z nemocnice je připravovaný projekt výstavby domu pro rodiny dlouhodobě hospitalizovaných dětí ve FN Motol. Podobně tomu bylo i při projednávání petice v Senátu,“ tvrdí ředitel Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Marek Šedivý. Podle zástupců Klíčku to ale bylo naopak. Jméno charity fastfoodového řetězce naopak zaznívalo od vedení nemocnice.

„Nechápali jsme, proč nemocnice aktivně participuje na reklamní kampani Nadačního fondu Domu Ronalda McDonalda, který je spojen s fastfoodovým řetězcem. Na jednu stranu nám bylo řečeno, že naše služba není potřeba, protože si ji udělá nemocnice sama, a na druhou se podobné službě, která je teprve plánovaná, nemocnice otvírá,“ popisuje pro INFO.CZ Markéta Královcová z Nadačního fondu Klíček. Stěžuje si i na postup vedení nemocnice v čele s dnešním ministrem zdravotnictví a tehdejším ředitelem FN Motol Miloslavem Ludvíkem (ČSSD).

„Vede nás to k úvaze, jak by měla fungovat státní nemocnice, když tam má skoro neomezenou moc jeden člověk a jeho rozhodnutí nepodléhá ani žádné racionální kontrole.“
Markéta Královcová, Nadační fond Klíček

 Podle Královcové jim nebyl schopný sdělit opravdový důvod, proč by měla svépomocná ubytovna zničehonic po letech spolupráce skončit. Podle ní přicházela nemocnice postupně vždy s jinými  argumenty – od nové legislativy až po souběh s nemocniční ubytovnou. Podle Klíčku ale argumenty nebyly fakticky podloženy. „Klademe si otázku, zda je v pořádku, aby státní instituce fungovala tímto způsobem - aby si její šéf mohl říkat a dělat cokoli, aniž by byl se svými slovy a se svými kroky nějak konfrontován,“ říká Královcová s tím, že v nemocnici panuje atmosféra, v níž se mnozí zaměstnanci bojí o situaci otevřeně mluvit.

Markéta Královcová z Nadačního fondu Klíček zahájila stěhování.Markéta Královcová z Nadačního fondu Klíček zahájila stěhování.autor: Redakce Blesk.cz

Ludvík odmítá, že by nemocnice neměla argument, proč ubytovnu vystěhovat. „Tím hlavním důvodem bylo od začátku, že FN Motol zmíněné prostory potřebuje, což se nezměnilo. Ubytovací kapacitu pro doprovody hospitalizovaných dětí má nemocnice dostatečné. Jinou formu spolupráce s rodinami nemocných dětí NF Klíček odmítl. Legislativní úprava je taková, že bychom museli prostory ohlásit za nepotřebné. S tím vedení FN Motol nesouhlasilo,“ trvá na svém Ludvík v odpovědi pro INFO.CZ. A ve věci by podle něj nemělo nic změnit ani rozhodnutí Senátu. „Domnívám se, že o bezúplatném setrvání NF Klíček v prostorách státní nemocnice by musel rozhodnout soud,“ říká ministr.

Brání se i tomu, že by právě Dům Ronalda McDonalda byl důvodem pro vystěhování svépomocné ubytovny. „Zatímco NF Klíček užíval prostory v nemocnici zadarmo, NF DRMcD pomáhal rodinám v těžké situaci tím, že jim proplácel faktury za ubytování, pokud jej nehradila pojišťovna. NF Klíček se naopak rodinám věnoval, poskytoval jim rady i jinou pomoc a o zachování této spolupráce jsme měli i nadále zájem. NF Klíček ale tvrdí, že bez toho, aniž by dál provozovali ubytování, nemá jejich další činnost smysl,“ říká Ludvík. Otázka peněz přitom zaznívá i v další odpovědi, kde Ludvík hájí zapojení nemocnice do propagace Domu Ronalda McDonalda na půdě nemocnice.

Podle zástupců Klíčku jsou ale Ludvíkova tvrzení zavádějící. Poukazují na to, že za celých šestnáct let v ředitelské funkci od něj nezazněla žádná námitka vůči způsobu, jakým svépomocná rodičovská ubytovna fungovala, ani požadavek na nějaké jiné finanční uspořádání mezi Klíčkem a nemocnicí. Nemocnice dnes podle nich nenabízí za práci Klíčku adekvátní náhradu. A trvají tak stále na jednoduché otázce: co je tím skutečným důvodem, proč musela jejich svépomocná ubytovna po 23 letech služby vyklidit prostor?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744