Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Možná jsem o něm věděl." Rozhovor s Andrejem Babišem o udavačském webu EET

„Možná jsem o něm věděl." Rozhovor s Andrejem Babišem o udavačském webu EET

Finanční správa tento týden zrušila internetovou stránku, na které mohli lidé anonomyně nahlašovat restaurace, které jim nevydaly účtenku z elektronické evidence. Rozhodl o tom ministr financí Andrej Babiš, který tvrdil, že o existenci webu nevěděl. Po konfrontaci deníkem Blesk teď ale přiznává, že možná věděl.

Osmého prosince jste mi poslal SMS, kde uvádíte, že Finanční správa zavedla formulář pro oznamování porušování zákona o EET. To dokazuje, že jste o webu, minimálně už toho dne, věděl. Je to tak?

Dobře, možná jsem o něm věděl, ale nikdy jsem ho předtím neviděl, a hlavně jsem nevěděl, že byl anonymní. A když jsem mluvil o 700 upozorněních, mluvil jsem o celkovém čísle upozornění, která tam chodí, a statistika je, že 60 procent tam chodí přes formulář. Ale zpochybňuji to, že jsem o něm věděl od začátku. Já jsem se o něm dozvěděl, ale nebyl jsem při tom, když ho někdo inicioval, jak o tom lže Kalousek. Vy mě stavíte do role, že já jsem ho navrhl, že jsem to inicioval, ale já o tom nevěděl v průběhu prosince. Dobře, fajn, tak osmého prosince, já si to nepamatuju, kdy to bylo, ale určitě jsem nebyl ten, kdo ho inicioval, a nevěděl jsem o něm od začátku.

Proč jste nakonec nařídil web zrušit? Proto, že byl anonymní, nebo že těch udání chodilo až příliš?

Impulzem bylo to, že celý projekt EET se scvrkl jen na ten formulář, který byl špatný, nešťastný, a ještě ke všemu anonymní. A o tom jsem taky určitě nevěděl, to jsem se dokonce dozvěděl až tento týden. Jsem si myslel, že lidi, když to píšou, tak se tam podepisují. A celý ten projekt byl poškozen tímto formulářem. Že se z toho udělalo to, že pobízíme lidi, aby udávali. Nepobízíme. Vlastně úředník chtěl nějakou formou lidem ulehčit to posílání, to se samozřejmě nepovedlo, a já to poslouchal ze všech stran, dokonce i od lidí, které EET podporují. Tak jsem to řešil s Finanční správou, která se tomu bránila. Ale samozřejmě lidi budou psát dál, jen jinou formou.


Nemyslíte si tedy, že s koncem webu přestanou ta udání na EET chodit?

No to si nemyslím. Chodily i bez formuláře. Podstata je ale v tom, že jsem o tom nevěděl, jak mi podsouvá Kalousek. Je to kravina, to prostě není podstata toho projektu. Podstata je, že jsme projekt zavedli, snížili jsme DPH, že to fungovalo měsíc jako pilot a samozřejmě klasicky média z toho vytáhla jen ta negativa. Podsouváte mi, že jsem lhal.

Já jsem nelhal. Nevěděl jsem o tom. Dobře, 8. prosince jsem možná o tom věděl, když říkáte, že jsem vám to napsal, ale do té doby jsem ani ten formulář neviděl. Poprvé v životě jsem ho viděl až v pondělí, kdy jsem si ho nechal ukázat a v úterý jsem to nechal zrušit.

Říkáte, že zrušení webu se Finanční správa bránila?

Ano, protože jim to samozřejmě ulehčuje práci, jako že to mají v jedné formě. Ale lidé psali v různé formě. Finanční správa chtěla poskytnout nějaký komfort, ale vyznělo to velice špatně. My neříkáme lidem, aby udávali. Oni i tak to budou dělat. Je tu nějaký zákon, ten bychom měli dodržovat, a pokud někdo bude chtít hlásit, tak bude hlásit. My ho nebudeme ani pobízet, ani to zakazovat.

Uvažujete o nějaké jiné formě oznamování, třeba neanonymní?

Neuvažuji. Pane redaktore, lidi udávali a udávat budou. V Bruselu jsme na prvním místě. Tam udávají europoslanci. Pan Zdechovský (lidovecký europoslanec) udává Faltýnka (šéf poslaneckého klubu ANO, pozn. red.), že někde sedí, a on už dávno nikde nesedí. Mě tam udávají, chodí anonymní trestní oznámení.

Já jsem ten formulář zrušil a mohu prohlásit na svou čest a na zdraví mých dětí, že jsem o něm nevěděl, neinicioval jsem to, že to udělali úředníci. a je to úplně podružná věc. Já už jsem měl toho plné brejle, protože to byl od rána do večera udavačský web. Já jsem si to ani neuvědomil, posílám denně sto nebo 200 SMS a určitě to byla nějaká SMS přeposlaná z Finanční správy, určitě jsem ji ani já nepsal. Takže mi nepodsouvejte, že lžu, na to jsem alergický. Já nelžu!

Celý rozhovor si můžete přečíst na Blesk.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744