Možné důsledky konce střídání času? Zmatek v Evropě a neustále přeřizování hodinek na cestách | info.cz

Články odjinud

Možné důsledky konce střídání času? Zmatek v Evropě a neustále přeřizování hodinek na cestách

Ukončit střídání času, nebo ne? To téma rozděluje českou společnost už několik let. Některým pravidelné jarní a podzimní střídání nevadí, jiní hořekují nad bolestmi hlavy a nepohodou, která se jim dvakrat do roka údajně kvůli střídání děje. Jaké dopady by ale mohlo mít opuštění současného systému? Například hrozí, že si při cestě z Drážďan do Budapešti, tedy na zhruba 700 kilometrech, budeme hodinky přeřizovat hned třikrát.

Kdo to rozhodne?

Konec střídání času slíbil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (64) po výsledku ankety, kde se zhruba čtyři miliony Evropanů vyslovily pro. Drtivou většinu hlasujících tvořili Němci. Oficiální dohodu chce mít komise i předsednictví EU v prosinci. Návrh komise musí ještě schválit Evropský parlament a Evropská rada.

Podle Rakouska, které teď EU šéfuje, by bylo lepší posunout zrušení střídání času až na rok 2021 oproti plánovanému březnu 2019. O tom, jaký čas jednotlivé členské země zavedou, rozhodnou národní parlamenty. Ale shoda, jak si Evropané ručičky finálně přeřídí, je zatím v nedohlednu.

Cestování časem po Evropě

Pokud se členové osmadvacítky nedohodnou, hrozí, že se jízda po starém kontinentu stane i cestováním v čase. Pak bychom kromě časových pásem museli brát v potaz i místní časy a v přeřizování hodinek by byl ještě větší zmatek. Třeba na dovolené v Řecku, pokud by si zvolilo standardní čas a Česko letní, bychom si ručičky neposouvali, ač každá země leží v jiném časovém pásmu.

Pokud by ale Řekové měli letní čas a Česko avizovaný standardní, bylo by tam najednou o dvě hodiny více než tady. Kvůli časovému pásmu je v Řecku běžně o hodinu více než v Česku a letní čas by přidal ještě další hodinu navíc.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud