Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazy poleví až koncem ledna. Itálii patrně zasype krvavý sníh

Mrazy poleví až koncem ledna. Itálii patrně zasype krvavý sníh

Česko se dnes probudilo do dalšího mrazivého rána, kdy teploměry ukazovaly až minus 24 stupňů Celsia. Podobné hodnoty naměříme i dnes v noci. Teplota spadne k minus 17 stupňům a ojediněle mohou být hodnoty i nižší. Chladné počasí v posledních dnech trápí i další státy. A dokonce i na Sahaře napadl metr sněhu.

Hluboká vrstva sněhu pokryla nejteplejší poušť na světě už před Vánoci. Po 37 letech se tak červené duny písku proměnily v sněhobílou poušť. V posledních dnech však začalo sněžit znovu a na některých místech Sahary sníh sahá až do výšky pasu. To udělalo radost místním dětem, kterým se jen tak nepoštěstí postavit si sněhuláka nebo na písečných dunách sáňkovat.  

Podle německého deníku Focus se kus Sahary možná brzy dostane i k nám do Evropy. Jižní vítr, který proudí do Evropy, totiž obsahuje vysokou koncentraci saharského prachu. V Itálii by tak mohl padat déšť zbarvený červeným pískem ze Sahary a ve vyšších polohách dokonce „krvavý sníh“.

Střední Evropu mezitím svírají mrazivé teploty. V německém Bavorsku naměřili v noci na dnešek dokonce minus 34 stupňů Celsia. Teploty hluboko pod bodem mrazu zůstanou v následujících dnech i v Česku. Chladné počasí podle meteorologů vydrží až do konce ledna, na přelomu února se pak má lehce oteplit.

 

„Začátkem února se teploty začnou vracet do normálních hodnot, které vydrží až do konce druhé únorové dekády,“ uvádí meteorologové s tím, že v polovině následujícího měsíce by se týdenní teploty mohly dostat i nad dlouhodobý průměr. Sníh ale nečekejte. Podle meteorologů budou následující týdny srážkově podprůměrné.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek