Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Můj syn se cítí špatně, stále nepochopil, co se děje, říká otec mladíka zadržovaného v Turecku

Můj syn se cítí špatně, stále nepochopil, co se děje, říká otec mladíka zadržovaného v Turecku

Jeho synovi hrozí až patnáct let vězení, Miroslav Farkas starší přesto doufá, že svého potomka brzy přivítá doma. Zanedlouho se za ním vydá do tureckého vězení u města Van, kde je Miroslav mladší i se svojí přítelkyní Markétou Všelichovou. Turecko je viní z příslušnosti k teroristické organizaci.

Máte o synovi dost informací? A jak je získáváte?

Jsme ve spojení s naším konzulátem v Ankaře i ministerstvem zahraničních věcí v Praze. O přesunu mého syna do jiné věznice mě informovali emailem právě naši diplomaté. Se synem si také telefonujeme: jednou za čtrnáct dní má povolen hovor s příbuznými. Volat bychom si měli o tomto víkendu.

Češi zadržení v Turecku
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zatčeni loni v listopadu na hranici Iráku a Turecka. Oba Češi předtím několikrát pobývali na území syrského Kurdistánu, kde se setkávali s příslušníky milice YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou. Turecký soud je proto viní z příslušnosti teroristické organizaci, za což jim hrozí 7,5 až 15 let vězení. Oba Češi obvinění z terorismu odmítají a trvají na tom, že do syrského Kurdistánu chtěli pouze dopravit humanitární pomoc.

Jak dlouho spolu můžete mluvit?

Zhruba tak deset minut.

A jak se tedy vašemu synovi daří?

Jak se mu daří... Jako každému, kdo je ve vězení. Teď čekáme na soud, ze kterého jsme všichni pochopitelně nervózní. Snad to ale dobře dopadne. Jinak Mirek sám se cítí špatně. Je ještě stále překvapen tím, co se kolem něj děje. Vždyť oni chtěli na kurdská území jen doručit humanitární pomoc.

Jaké podmínky jsou ve vězení, kde teď váš syn je? Stěžoval si na něco?

Ne, ne, teď momentálně si nestěžoval na nic. Už také od nás dostal balík, ve kterém jsme mu poslali zimní oblečení.

Poslali jste mu i jídlo? Nebo peníze?

Posílat jídlo není povolené, není to ale ani potřeba. Od Mirka vím, že ve vězení mají kantýnu, kde mohou nakupovat. Na to, že jde o vězeňský obchod, je ta prodejna prý zásobená dobře.

Má Váš syn přístup ke svým penězům? A má jich dost?

Ano. Má zřízené konto, ze kterého může čerpat.

Miroslava podporují i jeho přátelé. Jak? Co dělají?

Jádro tvoří jeho přátelé, se kterými jezdil po světě kopat studny. Byli na Haiti, v Maroku... (Miroslav Farkas působil jako technik a vrtař studní v humanitárních misích – pozn. red.) Ti ho podporují i po finanční stránce. Je vidět, že to jsou opravdu kamarádi, jsou perfektní. Teď se také skládají na to, abych mohl jet syna navštívit – letenka i pobyt něco stojí.

Vy se chystáte do Turecka?

Ano, chtěl bych odletět tak během deseti, čtrnácti dní. Na povoleních a žádostech už s našimi diplomaty pracuji.

Potkáte se také s Markétou Všelichovou?

Ne, ale než odletím, zeptám se samozřejmě jejích rodičů, jestli po mně nechtějí Markétě něco poslat.

Jak se Vám spolupracuje s české úřady?

Já jsem spokojen. A věřím jim.

Jak váš syn přijal fakt, že byl převezen ze Sirnaku do vězení u města Van?

Turecko považuje oblast Sirnak za válečnou zónu, proto je přemístili do zázemí, mimo bojiště. Alespoň tak nám to vysvětlili. Podmínky ve věznici u Vanu jsou navíc snad o trochu lepší.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744