Muslimku v šátku napadli na brněnské ulici. Incident šetří policie | info.cz

Články odjinud

Muslimku v šátku napadli na brněnské ulici. Incident šetří policie

Terčem vulgárních nadávek se dnes v Brně stala česká občanka muslimského vyznání jen proto, že se na ulici objevila v šátku. „Nadávali mi na veřejnosti do muslimských k***v a křičeli na mě, ať se vrátím do Afghánistánu, se kterým samozřejmě nemám nic společného,“ vzpomíná. Redakce zná celé jméno ženy, která incident také oznámila městské policii.

„Bylo jich pět a zřejmě měli polední pauzu,“ vypráví žena, která v Česku vychodila základní i střední školu a nyní studuje na univerzitě. „Spěchala jsem, potřebovala jsem přijít včas pro děti do školky. Normálně si podobných útoků nevšímám a přecházím je, tentokrát jsem se ale zastavila,“ vysvětluje, proč posléze zavolala na pomoc městskou policii.

Podle muslimky samotné na ni křičeli zaměstnanci společnosti, která se v Brně stará o údržbu zeleně. Již předtím od nich slyšela tlumené antiislámské poznámky, když je míjela. Tentokrát ale byla situace vyhrocenější, protože mužů bylo pět a servítky si nebrali. Křičeli jeden přes druhého a prý velmi nahlas. „Volali na mě, že jsem muslimská p**a a k***a. Mám prý táhnout do Afghánistánu, kde se stejně jen vraždíme mezi sebou. Ať odsud vypadnu. Žiji zde přitom už několik desítek let a mám české občanství,“ říká žena perfektní češtinou bez přízvuku. Pochází navíc z Evropy, takže kromě šátku se od příslušnic majority viditelně neliší.

Napadená žena se před příjezdem městské policie zavřela do auta. Podle svých slov ale vyfotila poznávací značku auta, z něhož na ní muži křičeli. A předala ji strážníkům. „Ano, dnes před polednem vyjeli strážníci na základě telefonátu na místo, kde podle oznámení skupina mužů slovně napadla ženu zahalenou v šátku,“ potvrzuje mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

INFOGRAFIKA: Muslimové v Evropě

„Přestože strážníci dorazili velmi rychle, podezřelí už se na místě nenacházeli. Hlídce městské policie se ale pátráním v okolí podařilo po několika desítkách minut vozidlo podle popisu najít a díky okamžitému prověřování informací zjistila i údaje o pravděpodobné totožnosti řidiče. Ten se podle oznámení choval nejhlučněji a byl nejvulgárnější. Podezřelého strážníci kontaktovali,“ vysvětluje brněnský mluvčí.

„Po vyhodnocení všech okolností postupují (strážníci) případ do správního řízení pro podezření ze dvou různých přestupků proti občanskému soužití. Kromě ublížení na cti také kvůli možnému působení újmy pro etnický původ, rasu, víru nebo náboženství,“ dodává Jakub Ghanem.

Podle verbálně napadené muslimky nejde o první případ nábožensky motivovaných invektiv. Na urážky si prý zvykla už i od pokladních ze supermarketů, do podobně nepříjemné situace se někde v moravské metropoli dostane co týden.

V Brně žije podle dostupných informací několik set muslimů. Od roku 1998 zde funguje první česká mešita.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud