Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mynář bezpečnostní prověrku do prezidentských voleb nedostane. Nestíháme, vzkázal soud

Mynář bezpečnostní prověrku do prezidentských voleb nedostane. Nestíháme, vzkázal soud

Pražský městský soud nestihne do prezidentských voleb vyřešit žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře na neudělení bezpečnostní prověrky. Webu Aktuálně.cz to přiznala mluvčí instituce Markéta Puci. Mynář podal žalobu před dvěma lety, soud ale nyní řeší kauzy z roku 2014.

Aplikace Infosoud sice uvádí, že soud vyřešil i žaloby mladšího data podání, to se však týká zejména žalob na nečinnost správního orgánu, proti nezákonnému zásahu nebo vyhoštění. Ty jsou projednávány přednostně. „Případ prověrky pana Mynáře do toho nespadá,“ konstatovala Puci.

Správní soudy jsou obecně přetížené. Průměrná délka řízení je 379 dní, v Praze kvůli velkému množství správních orgánů dokonce 628 dní.

Verdikt soudu navíc oddaloval i sám Mynář, respektive jeho advokát Lukáš Trojan. Ten požádal, aby soud nerozhodl do doby, než se k podobnému případu vyjádří Evropský soud pro lidská práva. Na něj se obrátil bývalý náměstek ministra obrany Václav Regner, který o prověrku přišel v roce 2006. Štrasburský soud se však případem odmítl zabývat s tím, že české soudy postupovaly správně.

Kauza Mynářovy prověrky se táhne od zvolení Miloše Zemana prezidentem v roce 2013. Zeman nejprve řekl, že kancléře odvolá, pokud prověrku nedostane. Když se tak skutečně stalo, slib nesplnil s tím, že počká, až Mynář využije všechny právní prostředky, které mu dává zákon.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1