Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mýty kolem Pocheho: Kvůli lživému „seznamu vlastizrádců“ už padlo i trestní oznámení, přesto se vrací

Mýty kolem Pocheho: Kvůli lživému „seznamu vlastizrádců“ už padlo i trestní oznámení, přesto se vrací

Miroslav Poche – v současnosti nejčastěji skloňované jméno ve spojitosti se vznikající vládou hnutí ANO a ČSSD za tolerance komunistů. Proti sociálnědemokratickému europoslanci, kterým chce sociální demokracie obsadit post ministra zahraničních věcí, se vymezuje prezident Miloš Zeman, designovaný premiér Andrej Babiš i komunisté. Své argumenty stále staví na údajné pozici Pocheho ve věci migrační politiky. Jak už INFO.CZ před časem informovalo, dokola opakované informace jsou nepravdivé a začaly se šířit z dezinformačních webů. Zmiňované hlasování také vypadalo jinak. Lidovečtí europoslanci kvůli šíření mylných informací o hlasování dokonce žalovali Tomia Okamuru, jak psalo INFO.CZ již na podzim.

Vzrušená debata kolem Pocheho pokračovala během víkendu. Prezident Zeman nakonec souhlasil s tím, že se s europoslancem jako nominantem na post šéfa resortu zahraničí sejde. Chce ho ale požádat, aby ze své nominace sám odstoupil. „Tak uvidíme, jestli jsou hlasy členů ČSSD víc, než zájem jednoho politika. Myslím, že bychom teď všichni ocenili, kdyby se pan Poche zachoval státotvorně a na té funkci nelpěl,“ komentoval situaci na svém facebookovém účtu Babiš.

Komunisté Pocheho v neděli označili za nedůvěryhodnou osobu a jejich předseda Vojtěch Filip odkazoval k „seznamu dvanácti vlastizrádců“, který koluje na internetu.

Už samotná informace ohledně zmiňovaného hlasování je ovšem lživá. Seznam má ukazovat na dvanáct českých europoslanců, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky.

Na základě záznamu hlasování lze ale jasně ukázat, že informace není pravdivá. Pro rezoluci nehlasovalo dvanáct českých zástupců v Evropském parlamentu, ale dva. A Poche mezi nimi zcela prokazatelně nebyl. „To je argument Aeronetu a Tomia Okamury,“ řekl k seznamu o víkendu sám Poche.

INFOGRAFIKA DNE: Termíny pro Babiše

Lidovečtí europoslanci zažalovali Okamuru

„Seznam zrádců“ se přitom dostal už i do právní roviny. Jak v loni na podzim INFO.CZ jako první informovalo, trestní oznámení kvůli němu podala skupina lidoveckých europoslanců. „Okamurovy lži byly už mnohokrát prokázány, ale není možné, aby mu vše dál procházelo, proto jsme se rozhodli podat trestní oznámení za poškozování dobrého jména a pomluvu,“ vysvětlil tehdy europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ke lživé informaci se ovšem před několika týdny vrátily dezinformační weby a začaly ji dále šířit. INFO.CZ už před časem popsalo, že se kampaň svým založením podobá kauze lithium, která se objevila před podzimními parlamentními volbami a měla za cíl diskreditovat ČSSD.

Pocheho kritici také odkazují na tři roky starý článek, v němž europoslanec označil přijetí zhruba 500 migrantů za solidární humanitární gesto vůči dalším státům unie. Dezinformační web Aeronet text vytrhl z reálií doby, ve které vznikl, a účelově ho teď provázal s prosazováním Marakéšské deklarace, která má podle dezinformátorů znamenat závazek k přijímání migrantů. Podobné nepravdivé informace kolem této dohody řešila před časem i sněmovna.

Zeman navíc tvrdí, že Poche se profiluje protiizraelsky a zastává vyhraněné postoje proti americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Hamáček i Poche tyto argumenty odmítají.

Poche se zatím odmítá své nominace vzdát. „Nemyslím si, že by kvůli mému názoru z roku 2015 měla padnout vláda,“ uvedl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce. Jasněji bude poté, co se v příštích dnech sejde se Zemanem.

Z pražské organizace sociální demokracie nebo od senátora Milana Štěcha už se ozývají hlasy, že ČSSD by měla od vlády s ANO ustoupit, pokud by Pocheho nominace neprošla. Jedná se podle nich o porušení podmínek dohody v podstatě ještě před tím, než vláda vznikla.

Celou situaci lze také číst ne jako přímý spor o sociálnědemokratického europoslance, ale vyjasňovaní mocenských pozic mezi Babišem, Zemanem, komunisty a sociální demokracií.

O co v hlasování opravdu šlo?
Hlasování spojované Vojtěchem Filipem a dezinformačními weby s tzv. "seznamem vlastizrádců" se konalo loni v květnu. Dvanáct europoslanců z KDU-ČSL, ANO, ČSSD, TOP 09 a STAN tehdy mělo podle kritiků podpořit sankce na Českou republiku za to, že se dlouhodobě brání v rámci evropských relokačních programů přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie. Žádné takové rozhodnutí ale nepadlo, jednalo se tehdy pouze o rezoluci, která v zásadě konstatuje a zdůrazňuje některé dříve dojednané principy solidárního přerozdělování migrantů. Text v jednom z bodů vítá oznámení Komise, že pokud státy nezvýší počet přemístěných migrantů, začne proti nim EK uplatňovat své pravomoci. V záznamech o hlasování lze dohledat, že z hlasujících českých poslanců pro tuto rezoluci zvedli ruku pouze dva - Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1