Články odjinud

Mýty kolem Pocheho: Kvůli lživému „seznamu vlastizrádců“ už padlo i trestní oznámení, přesto se vrací

Mýty kolem Pocheho: Kvůli lživému „seznamu vlastizrádců“ už padlo i trestní oznámení, přesto se vrací

Miroslav Poche – v současnosti nejčastěji skloňované jméno ve spojitosti se vznikající vládou hnutí ANO a ČSSD za tolerance komunistů. Proti sociálnědemokratickému europoslanci, kterým chce sociální demokracie obsadit post ministra zahraničních věcí, se vymezuje prezident Miloš Zeman, designovaný premiér Andrej Babiš i komunisté. Své argumenty stále staví na údajné pozici Pocheho ve věci migrační politiky. Jak už INFO.CZ před časem informovalo, dokola opakované informace jsou nepravdivé a začaly se šířit z dezinformačních webů. Zmiňované hlasování také vypadalo jinak. Lidovečtí europoslanci kvůli šíření mylných informací o hlasování dokonce žalovali Tomia Okamuru, jak psalo INFO.CZ již na podzim.

Vzrušená debata kolem Pocheho pokračovala během víkendu. Prezident Zeman nakonec souhlasil s tím, že se s europoslancem jako nominantem na post šéfa resortu zahraničí sejde. Chce ho ale požádat, aby ze své nominace sám odstoupil. „Tak uvidíme, jestli jsou hlasy členů ČSSD víc, než zájem jednoho politika. Myslím, že bychom teď všichni ocenili, kdyby se pan Poche zachoval státotvorně a na té funkci nelpěl,“ komentoval situaci na svém facebookovém účtu Babiš.

Komunisté Pocheho v neděli označili za nedůvěryhodnou osobu a jejich předseda Vojtěch Filip odkazoval k „seznamu dvanácti vlastizrádců“, který koluje na internetu.

Už samotná informace ohledně zmiňovaného hlasování je ovšem lživá. Seznam má ukazovat na dvanáct českých europoslanců, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky.

Na základě záznamu hlasování lze ale jasně ukázat, že informace není pravdivá. Pro rezoluci nehlasovalo dvanáct českých zástupců v Evropském parlamentu, ale dva. A Poche mezi nimi zcela prokazatelně nebyl. „To je argument Aeronetu a Tomia Okamury,“ řekl k seznamu o víkendu sám Poche.

INFOGRAFIKA DNE: Termíny pro Babiše

Lidovečtí europoslanci zažalovali Okamuru

„Seznam zrádců“ se přitom dostal už i do právní roviny. Jak v loni na podzim INFO.CZ jako první informovalo, trestní oznámení kvůli němu podala skupina lidoveckých europoslanců. „Okamurovy lži byly už mnohokrát prokázány, ale není možné, aby mu vše dál procházelo, proto jsme se rozhodli podat trestní oznámení za poškozování dobrého jména a pomluvu,“ vysvětlil tehdy europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ke lživé informaci se ovšem před několika týdny vrátily dezinformační weby a začaly ji dále šířit. INFO.CZ už před časem popsalo, že se kampaň svým založením podobá kauze lithium, která se objevila před podzimními parlamentními volbami a měla za cíl diskreditovat ČSSD.

Pocheho kritici také odkazují na tři roky starý článek, v němž europoslanec označil přijetí zhruba 500 migrantů za solidární humanitární gesto vůči dalším státům unie. Dezinformační web Aeronet text vytrhl z reálií doby, ve které vznikl, a účelově ho teď provázal s prosazováním Marakéšské deklarace, která má podle dezinformátorů znamenat závazek k přijímání migrantů. Podobné nepravdivé informace kolem této dohody řešila před časem i sněmovna.

Zeman navíc tvrdí, že Poche se profiluje protiizraelsky a zastává vyhraněné postoje proti americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Hamáček i Poche tyto argumenty odmítají.

Poche se zatím odmítá své nominace vzdát. „Nemyslím si, že by kvůli mému názoru z roku 2015 měla padnout vláda,“ uvedl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce. Jasněji bude poté, co se v příštích dnech sejde se Zemanem.

Z pražské organizace sociální demokracie nebo od senátora Milana Štěcha už se ozývají hlasy, že ČSSD by měla od vlády s ANO ustoupit, pokud by Pocheho nominace neprošla. Jedná se podle nich o porušení podmínek dohody v podstatě ještě před tím, než vláda vznikla.

Celou situaci lze také číst ne jako přímý spor o sociálnědemokratického europoslance, ale vyjasňovaní mocenských pozic mezi Babišem, Zemanem, komunisty a sociální demokracií.

O co v hlasování opravdu šlo?
Hlasování spojované Vojtěchem Filipem a dezinformačními weby s tzv. "seznamem vlastizrádců" se konalo loni v květnu. Dvanáct europoslanců z KDU-ČSL, ANO, ČSSD, TOP 09 a STAN tehdy mělo podle kritiků podpořit sankce na Českou republiku za to, že se dlouhodobě brání v rámci evropských relokačních programů přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie. Žádné takové rozhodnutí ale nepadlo, jednalo se tehdy pouze o rezoluci, která v zásadě konstatuje a zdůrazňuje některé dříve dojednané principy solidárního přerozdělování migrantů. Text v jednom z bodů vítá oznámení Komise, že pokud státy nezvýší počet přemístěných migrantů, začne proti nim EK uplatňovat své pravomoci. V záznamech o hlasování lze dohledat, že z hlasujících českých poslanců pro tuto rezoluci zvedli ruku pouze dva - Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud