Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na internetu se objevily tajné rozkazy komunistických ministrů

Na internetu se objevily tajné rozkazy komunistických ministrů

Nově dostupné jsou tajné rozkazy ministra národní bezpečnosti z let 1951 až 1953 a tajné rozkazy ministra vnitra z let 1953 až 1956. Lidé si mohou přečíst i rozkazy ministrů národní bezpečnosti a vnitra z let 1951 až 1970.

Archiv bezpečnostních složek rozšířil ke čtvrtečnímu výročí protikomunistické revoluce databázi dokumentů, která je volně přístupná na internetu. Lidé si ode dneška mohou v eBadatelně archivu prohlédnout i tajné rozkazy ministrů národní bezpečnosti a vnitra z 50. let. ČTK to dnes oznámil mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Ryjáček.

Nový archivní fond, jehož součástí jsou například tajné rozkazy ministra národní bezpečnosti z let 1951 až 1953 a tajné rozkazy ministra vnitra z let 1953 až 1956, přidal archiv na web k dosavadním čtyřem fondům. Dostupné jsou teď také rozkazy ministrů národní bezpečnosti a vnitra z let 1951 až 1970. Do eBadatelny přibyla i první část fondu Inspekce ministra vnitra ČSSR. Spisy inspekce podle archivářů dokumentují metody používané Státní bezpečností koncem 40. a počátkem 50. let, zejména provokace a fyzické násilí, kterému byli vystaveni vyšetřovaní a vězni.

Podle ředitelky Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové se zdokonalil prohlížecí software, který je nyní uživatelsky příjemnější. "Velkým zlepšením je, že zájemci nebudou odkázáni jen na inventáře naskenované v pdf, ale můžou do vyhledavače zadat téma, které je zajímá, a zjistit, jaké archiválie se k němu vztahují," popsala.

Dálkový přístup do vybraných archiválií spustil Archiv bezpečnostních složek letos v březnu. Po nynějším rozšíření eBadatelna obsahuje 40 inventářů a přes 400.000 skenů. Další inventáře, digitalizované fondy i jejich části hodlá archiv přidávat v příštích měsících. Inventáře si může prohlížet kdokoliv bez nutnosti registrace.

Archiv bezpečnostních složek je propojený s Ústavem pro studium totalitních režimů, jehož úkolem je shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o komunismu a nacistické okupaci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744