Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na KSČM závislí nebudeme, říká o jihočeské koalici Bartošek. V kraji prý bojují prohnilí proti prohnilým

Na KSČM závislí nebudeme, říká o jihočeské koalici Bartošek. V kraji prý bojují prohnilí proti prohnilým

Místopředseda KDU-ČSL a předseda její jihočeské organizace Jan Bartošek odmítá, že by vznikající koalice sociálních demokratů, Jihočechů, lidovců a aliance Pro jižní Čechy, kterou tvoří TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) a Hnutí občané pro Budějovice (HOPB), byla v jihočeském zastupitelstvu navzdory nejtěsnější možné většině závislá na hlasech komunistů. „To zásadně odmítám. Koalice má osmadvacet hlasů. To je většina,“ řekl Bartošek v rozhovoru pro INFO.CZ. Na otázku, proč lidovci upřednostnili spojenectví s ČSSD před vznikem pravicové aliance s hnutím ANO a ODS, pak místopředseda KDU-ČSL odpovídá, že to pro stranu byla volba menšího zla. Podle něj v jižních Čechách bojují prohnilí proti prohnilým.

„V Jihočeském kraji mezi sebou dlouhodobě bojují prohnilí proti prohnilým. Věříme, že po provedení veškerých nemocničních auditů se nám s ČSSD podaří nastavit transparentní a férovou politiku, která bude ku prospěchu především Jihočechů,“ vysvětlil Bartošek pro INFO.CZ s tím, že by koaliční smlouva mohla být podepsána ještě tento týden v pátek, nejpozději v průběhu příštího týdne. Ke vzniku nové koalice se zástupci všech čtyř subjektů zavázali tento týden v úterý, kdy podepsali memorandum o spolupráci. Podle Bartoška bude nová koalice založená především na transparentním hospodaření.

Příčinou rozpadu původní koalice složené z ČSSD, hnutí ANO a Jihočechů byl spor o krajské nemocnice a především o výši odměn, které kraj vyplácel lidem v jejich představenstvu. Opozici a koaličnímu hnutí ANO se nelíbilo, že předseda představenstva krajské organizace Jihočeské nemocnice Martin Bláha ročně pobírá 7,2 milionu korun.

Sociální demokraté a především jejich exhejtman Jiří Zimola čelili obvinění, že kraj prostřednictvím platu pro Bláhu vyvádí z nemocnic peníze, a zároveň nechává stavět na svém pozemku v Lipně nad Vltavou rekreační dům pro Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD). Zimola, Slíva i Bláha již v mezičase na své posty rezignovali. Novou koalici povede Zimolova dosavadní náměstkyně Ivana Stráská.

Sociální demokraté mají příští týden na mimořádném zastupitelstvu vysvětlit nejen situaci v jihočeském zdravotnictví, ale také výši odměn pro lidi v dozorčích radách. Svolání mimořádného zastupitelstva přitom požadovaly také strany, které v těchto dnech domlouvají se sociální demokracií koalici na novém půdorysu. Bartošek v tom ale rozpor nevidí. „Spatřuji v tom naopak logiku: sociální demokraté dostanou příležitost své kroky a postoje odůvodnit před celým zastupitelstvem,“ říká. A pokud jde o námitku, že jde o značně riskantní podnik, neboť bude disponovat pouze nejtěsnější většinou, pak dodává, že politika je vždy o hledání kompromisů. „A věřím, že se nám pro prosazování našeho programu a vizí podaří přesvědčit vždy minimálně tuto jistě křehkou většinu.“

Nová koalice je pro lidovce pikantní minimálně ještě v jednom ohledu. ČSSD totiž loni v květnu společně s komunisty využila v jihočeském zastupitelstvu své zákonodárné iniciativy a prosadila, aby kraj poslal do parlamentu návrh novely zákona, která počítá se zdaněním finančních náhrad vyplácených církvím. V zastupitelstvu tomu tehdy předcházela bouřlivá debata, proti byli pochopitelně především právě zástupci lidovců, kromě nich ale také občanští demokraté, TOP 09 a Jihočeši.

Zdůrazňovali přitom, že se nejedná o zákonodárnou iniciativu krajského zastupitelstva, nýbrž levicové koalice a označili ji za předvolební tah. Pro návrh loni hlasovali pouze sociální demokraté a komunisté. Na otázku, co se záměrem nyní bude, Bartošek rezolutně odvětí, že lidovci budou v nové koalici iniciovat stažení tohoto materiálu z jednání Poslanecké sněmovny. „My nikdy nepřistoupíme na populismus návrhu na zdanění vyrovnání státu s církvemi. Je to dost hloupý předvolební trik, copak nějaká obec daní svůj příjem ze státního rozpočtu?,“ uzavírá Bartošek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744