Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na miliony za práci pro ČSSD nárok nemá. Soud advokáta Halbicha nepotěšil.

Na miliony za práci pro ČSSD nárok nemá. Soud advokáta Halbicha nepotěšil.
 

Spor o 17 milionů korun za zastupování sociální demokracie v soudní při o její tradiční sídlo vstoupil po nepravomocném verdiktu do další fáze. 

Případ dělá špičkám ČSSD starosti už od roku 2003. Právě tehdy se soud žalobou advokáta Václava Halbicha začal zabývat. Právník se domáhá odměny za práci, kterou pro stranu vykonal v kauze kolem Lidového domu. I po dnešku neúspěšně.

Žalobce není věřitelem ČSSD, a to je důvod, proč žalobě nelze vyhovět.
soudkyně Hana Marsová

Smlouvu za stranu podepisoval Miloš Zeman – její tehdejší předseda. Jak ale osobně u soudu v minulosti uvedl, jediným partnerem pro něj tehdy byl advokát Zdeněk Altner. Halbich tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil a zaplaceno nikdy nedostal. Altner jeho zásluhy popíral, jednalo se podle něj jen o konzultace.

Nejasnosti ohledně celé smlouvy byly i v ČSSD. Strana peníze pro Halbicha připravené měla, ale uložila je do úschovy, protože nebylo zřejmé, zda je má vyplatit právě jemu.

Nutno podotknout, že v pondělí zesnulému Altnerovi soudy za práci pro ČSSD přiznaly částku skoro 338 milionů korun. Z velké části se jednalo o penále, které strana navzdory pravomocnému rozsudku dlouho odmítala vyplatit.

Kauza Lidový dům
Smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman (později ke smlouvě údajně přistoupili právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich). Altner (se společníky) vyhrál pro ČSSD spor se státem v roce 2000 a od té doby se se sociální demokracií přel o odměnu za vykonané služby - na konci března pravomocně na straně vysoudil přes 337 milionů korun. ČSSD Altnerovi nezaplatila a oznámila, že hodlá uspokojovat jen jeho věřitele, kteří se jí přihlásili. Sociální demokraté také proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli také odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud (NS) v červnu straně vyhověl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1