Na nezvolení komunisty Ondráčka osobně dohlédl prezidentský kandidát Horáček | info.cz

Články odjinud

Na nezvolení komunisty Ondráčka osobně dohlédl prezidentský kandidát Horáček

Na nezvolení komunisty Ondráčka osobně dohlédl prezidentský kandidát Horáček
 
Prezentace klienta - 3. ledna 2018 • 00:00

Pořádný zmatek mezi poslance vnesl kandidát na prezidenta Michal Horáček. Ten už dříve avizoval, že záměr některých zákonodárců prosadit do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů komunistu a někdejšího příslušníka pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti Zdeňka Ondráčka nenechá jen tak. A proto se Horáček na hlasování přišel osobně podívat. Na první pokus Ondráček do čela komise zvolen nebyl a někteří poslanci se shodli, že to bylo i kvůli tlaku veřejnosti, který z velké části vyvinul právě Horáček. 

Komunisté však odmítli ustoupit a do druhého kola volby nasadili opět Ondráčka. Dosáhli však jen zmatečného hlasování, které sněmovna neuznala, a celá věc se přesouvá na 16. ledna.

Ještě před samotnou volbou se proti kandidátovi postavila většina parlamentních stran. Nesouhlasily hlavně s tím, že by komisi pro kontrolu GIBS měl šéfovat někdo, kdo při demonstracích v roce 1989 mlátil obuškem studenty. Hlavní činností GIBS je přitom odhalování a vyšetřování trestných činů spáchaných příslušníky Policie České republiky a dalších bezpečnostních útvarů.

Horáček se proti Ondráčkovi jasně postavil již 4. prosince, kdy v otevřeném dopise vyzval Andreje Babiše a další předsedy parlamentních stran, aby zabránili jmenování „předrevoluční mlátičky“ šéfem komise. Představitelé stran ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Česká pirátská strana vzkázali, že komunistu Ondráčka při volbě nepodpoří. Hnutí ANO pak vyzvalo KSČM, aby na post předsedy kontrolní komise nominovalo jiného poslance této strany.

autor: Archiv Michala Horáčka

Později se k tomuto apelu přidali také někteří senátoři a Michala Horáčka podpořila i řada osobností, jako například zpěvačka Marta Kubišová, režisér Jan Hřebejk, dramatik a scenárista Zdeněk Svěrák, chirurg Pavel Pafko nebo politik a bývalý premiér Petr Pithart.

Horáček argumentoval hlavně tím, že by se jednalo o popření ideálů, na nichž dnes budujeme svobodný stát: „Byl to právě pan Ondráček, který v roce 1989 coby člen pohotovostního pluku zasahoval brutálním způsobem proti občanům na Václavském náměstí během Palachova týdne. Stal se tak přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti.“

Horáček zároveň vzkázal, že právě tak si představuje výkon prezidentské funkce. „Prezident musí být aktérem politického dění. Ústava dává prezidentovi právo účastnit se jednání obou komor parlamentu a slovo mu bude uděleno, kdykoli o něj požádá. Pokud bych byl prezidentem a komunisté se pokoušeli pana Ondráčka dostat do funkce, byl bych u toho. A neseděl bych na galerii pro veřejnost jako tentokrát, když jsem jen kandidát. Ne. Byl bych přímo v sále a vyzýval všechny, aby něčemu takovému zabránili,“ řekl Horáček. 

Zadavatel: Michal Horáček, zpracovatel: Ewing Public Relations, s. r. o.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud