Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na pravdu se neohlížejte, radí Okamurovi povolební strategie. Může se opakovat scénář z Úsvitu

Na pravdu se neohlížejte, radí Okamurovi povolební strategie. Může se opakovat scénář z Úsvitu

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by mělo i v budoucnu v kampani lhát. Doporučuje mu to povolební strategie, kterou pro subjekt Tomia Okamury vypracovala společnost Strategic Consulting. Získaly ji Lidové noviny. Příznivci a sympatizanti hnutí jsou podle ní fanatičtí a věrní, SPD však chybí schopní lídři a sráží ji i špatný mediální obraz.

SPD dosáhla podle povolební analýzy úspěchu díky silné podpoře na sociálních sítích, především na facebooku. Dokument zároveň nastiňuje, jaké další kroky by mělo hnutí podniknout, aby svůj volební zisk ještě zvýšilo.

„Volby jednoznačně ukázaly, že budoucnost úspěchu politických stran je postavena na rafinovaných marketingových kampaních – bez ohledu na pravdu či lež – a silné osobě lídra,“ citují Lidové noviny z materiálu.

„Tam došlo k překroucení, já jsem to panu Koutníkovi (autor textu v LN, pozn. red.) dokonce vysvětloval, že to je myšleno na konkurenci, hlavně na hnutí ANO a na Piráty. Na SPD samozřejmě ne, ta má konzistentní program,“ odvětil v rozhovoru pro INFO.CZ majitel firmy Strategic Consulting Jan Čížek.

Analýza zároveň došla k závěru, že ačkoli SPD voliče zaujala a podařilo se jí je mobilizovat protiislámskými hesly a spojováním islámu s terorismem, její vyšší podpoře brání špatný obraz v médiích a nekompetentnost lídrů.

Hnutí by podle dokumentu mělo vytvořit funkci koordinátora vztahu s médii a „obrušovače hran“, který by řešil problémy, jaké vznikly například na volebním štábu. Do něj Okamurovci odmítli vpustit některé novináře včetně redaktora INFO.CZ, na něhož tajemník hnutí Jaroslav Staník zavolal policii.

Na sociálních sítích by měl zase fungovat marketingový tým složený z vycvičených příznivců. Koordinátor by mu zadával témata ke komunikaci na základě strategie obrana/útok. SPD by tím měla čelit předpokládaným útokům Andreje Babiše a hnutí ANO.

„ANO bude přes svá média uplatňovat taktiku ničení SPD přes domnělá napojení na ‚kmotrovské struktury‘ a obohacování špiček SPD na úkor plnění programu. Andrej Babiš se tak bude chtít zbavit své nejbližší konkurence,“ píše se v dokumentu.

Podle analýzy bude ANO nejvážnějším konkurentem SPD v boji o voliče. I proto společnost Strategic Consulting, která ji vypracovala, doporučuje, aby Okamura stvořil projekt podobný iniciativě Chceme lepší Česko, s níž přišel Babiš. Novým voličským cílem by měli být důchodci, kteří volili především ANO.

Strategic Consulting také doporučuje pokračovat ve vydávání novin Na vlastní oči. Ty se před volbami ukázaly jako efektivní marketingový nástroj. Zároveň se tu však rýsuje hrozba opakování scénáře s vyváděním peněz, kvůli kterému se rozpadlo předchozí Okamurovo hnutí Úsvit. Vypracování novin měla na starost právě firma Strategic Consulting.

Podle informací MF DNES je majitel společnosti Čížek napojený na kontroverzního lobbistu Tomáše Hrdličku. Čížek tvrdí, že Hrdličku nezná, přiznal ale známost s někdejším starostou Prahy 10 Milanem Richterem. Ten patří k Hrdličkovým spojencům.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744