Na účet Realistů přibyly první miliony. Od miliardáře Dospivy | info.cz

Články odjinud

Na účet Realistů přibyly první miliony. Od miliardáře Dospivy

Na účet nedávno založené strany politologa Petra Robejška Realisté přibyly tři miliony korun od mecenáše Marka Dospivy. Podnikatel a zakladatel investiční skupiny Penta již dříve slíbil finanční podporu nové strany.

Miliardář Marek Dospiva se již dříve vyjádřil, že se ztotožňuje se směřováním strany a bude ji i finančně podporovat. Jeden z nejbohatších Čechů byl dosud sponzorem i Robejškova konzervativního think-tanku Institut 2080. Ačkoli podporou Realistů Dospiva podle svých slov vyjadřuje svůj občanský postoj, sám vstup do politiky vylučuje.

Strana pod vedením politologa a známého kritika Evropské unie Petra Robejška má mít prý silný pronárodní akcent s důrazem na rodinu, bezpečnost či národní bohatství. Strana chce podle něj navázat na fenomény současnosti jako je například nedávné referendum Velké Británie o tzv. brexitu nebo zvolení Donalda Trumpa prezidentem v USA.

Realisté by chtěli prorazit v letošních sněmovních volbách. Věří v ambiciózní volební výsledek zhruba kolem 20 procent. Zaměřit se chtějí na zklamané pravicové voliče, kteří se podle Robejška marně hledají například v hnutí ANO.

Oficiální vedení strany by si Realisté měli zvolit už na konci letošní zimy. Ke členům se zatím přihlásil například ekonom Pavel Kohout, který dříve otevřeně podporoval Věci veřejné nebo Okamurovo hnutí Úsvit přímé demokracie, agrární analytik Petr Havel či prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Ke straně se přihlásil i podnikatel Antonín Fryč, který je také jejím sponzorem. Na stranický účet poslal v prosinci dar ve výši 300 tisíc korun.

Na transparentním účtu Realistů, kteří oznámili svůj vznik teprve na konci listopadu, je teď nyní přes tři miliony a 300 tisíc korun. Peníze na předvolební kampaň si strana slibuje získat právě od podporujících podnikatelů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud