Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na veřejnost se dostala nahrávka vlády o prodeji OKD. Ministři věděli, že jde o nevýhodný obchod

Na veřejnost se dostala nahrávka vlády o prodeji OKD. Ministři věděli, že jde o nevýhodný obchod

Až dosud bylo před veřejností utajeno, jak probíhalo jednání o jedné z nejkontroverznějších privatizací v české historii. Zásadní materiál z roku 2004 nyní předložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl tehdy ministrem financí. Jde o naprosto ojedinělý případ, kdy si soud vyžádal a i získal zvukovou nahrávku z jednání vlády. Informovaly o tom Lidové noviny, které společně se soudem získaly nahrávku. 

23. března roku 2004 se řešila obří transakce, kdy stát prodával důlnímu podniku OKD menšinový podíl. Až dosud nebylo veřejnosti známo, jak jednání tehdy na vládě probíhalo. Velký posun v kauze však nastal poté, co Obvodní soud pro Prahu 2 začal zjišťovat, jestli se soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku dopustili škody 5,7 miliardy korun, když připravili podklady pro tak nevýhodný prodej.

Obvodní soud si zažádal o zvukovou nahrávku z tehdejšího jednání vlády. V říjnu ji na svém jednání soud dokonce pustil. Dle portálu Lidovky.cz jde o zcela ojedinělý případ, kdy k vyžádání a následnému dodání důkazného materiálu v podobě nahrávky došlo. Z nahrávky je naprosto patrné, že ministři o nabídce společnosti Penta věděli. Ta za podíl státu nabízela o 850 milionů korun víc než Karbon Invest Zdeňka Bakaly, který přesto vyhrál. Mnozí navíc vyjádřili nad prodejem podílu společnosti Karbon Invest pochybnosti.

Poté, co se ministři o Pentě dozvěděli, bylo jednání poněkud vypjaté. Někteří se dokonce obávali i vězení. „Nechtěl bych skončit v teplákách,“ řekl například tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Ten také poukazoval na skutečnost kolem bytů. „Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou,“ zmínil při jednání Dostál.

I přes veškeré pochybnosti však tehdejší Špidlův kabinet prodej odsouhlasil. Kromě Pavla Dostála o prodeji Karbonu pochyboval i  tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský pak požadoval rozhodnutí odložit. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744