Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nábor Ukrajinců trvá moc dlouho. Firmy chtějí, aby ho místo státu vyřizovali soukromníci

Nábor Ukrajinců trvá moc dlouho. Firmy chtějí, aby ho místo státu vyřizovali soukromníci

Chybí nám lidi a zahraniční pracovníky se nám do Česka nedaří dostat, volají už několik měsíců sborově podniky. Uklidnit je měl vládní program na nábor pracovníků z Ukrajiny. Jenže už po pár měsících fungování se jasně ukazuje, že hlavní problém zůstává: vše trvá příliš dlouho. Podnikatelům už tak dochází trpělivost. Hospodářská komora teď přichází s novým nápadem: svěřit vyřizování žádostí, které konzulát nestíhá, do soukromých rukou.

Firmy si po měsících nářků přestávají brát servítky. „Podnikatelům dochází trpělivost, protože mají pocit, že současná vláda jen parazituje na jejich úspěchu a práci jejich zaměstnanců a stali se pouhou peněženkou, kterou vláda vyprazdňuje, aby měla z čeho financovat zbytnělý státní aparát a údajně prorodinné balíčky. Podnikatelům navíc hází klacky pod nohy,“ říká Miroslav Diro z Hospodářské komory.

Cizinci v Česku.Cizinci v Česku.autor: Info.cz

Vládní program, který měl do země přivést tolik poptávané Ukrajince, podle něj nefunguje. Podnikatelům vadí nízké kvóty a zahlcení českého konzulátu ve Lvově. Firmy tak čekají už víc než pět měsíců, než se ukrajinští pracovníci vůbec dostanou k pohovoru na konzulátu. Přitom vládní program měl „obejít“ systém Visapoint, který už několik let výrazně prodlužuje celý proces.

Outsourcovat?

Komora tak dál volá po personálních posilách na konzulátu a zvýšení kvót. A kdyby to nešlo, přichází nově s alternativou. Cestou by mohl být outsourcing. „Vyřizování pobytových oprávnění by nemuselo být výhradně v rukou přetížených státních zaměstnanců v zahraničí, například by jím mohly být pověřeny i soukromé subjekty,“ zní z komory.

Outsourcing ale má i několik háčků. „Nemyslím si, že je dobrá cesta, aby Česko outsourcovalo rozhodování o pobytech soukromým subjektům. Kromě bezpečnostních otázek si myslím, že řízení o pobytech jsou odpovědností státu a ten by neměl privatizovat své činnosti,“ namítá ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

„Zaměstnanec často přijede na krátkodobé vízum, seznámí se se zaměstnavatelem a dokud je na území, tak podání žádosti spolu se zaměstnavatelem je ideální. Současná legislativa to bohužel neumožňuje,“ říká Magda Faltová.
Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci

Fungovat by ale podle ní mohla druhá varianta, s níž podnikatelé přichází. Žádosti o zaměstnaneckou kartu by mohli Ukrajinci podávat přímo v Česku. To bude ještě jednodušší po zavedení bezvízového styku pro ukrajinské turisty. „Zaměstnavatel by tak měl možnost pozvat si cizince na pohovor do České republiky a v případě oboustranné spokojenosti by cizinec mohl rovnou podat žádost o zaměstnaneckou kartu,“ popisuje Diro. Podle Faltové by šlo o logický krok. „Zaměstnanec často přijede na krátkodobé vízum, seznámí se se zaměstnavatelem a dokud je na území, tak podání žádosti spolu se zaměstnavatelem je ideální. Současná legislativa to bohužel neumožňuje,“ popisuje.

Čísla nesedí
Podle Hospodářské komory dnes naprosto nesedí čísla. Vláda stanovila měsíční kvótu na 320 žádostí. Tuzemské firmy ale bojují s obsazením až 130 tisíc volných pozic. „Vláda původně schválila kvótu 3800 žádostí o zaměstnaneckou kartu ročně, přičemž třeba v polovině prosince byla již vyčerpaná kvóta pro letošní duben,“ tvrdí Diro.

Hospodářská komora mluvila o problémech se zaměstnáváním cizinců minulý týden na tripartitě. V pondělí se její zástupci sešli s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Uklidněně ale nepůsobí. Se Svazem průmyslu a dopravy a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů proto ladí další kroky. Od komory dnes dokonce zaznívá, že ČSSD a odbory budou brzdit každou snahu využít zahraniční pracovníky. Firmy kvůli tomu nemůžou plnit zakázky. A Ukrajinci se zatím můžou porozhlédnout po přívětivější zemi.

Odbory už dříve prohlásily, že nechtějí podniky poškozovat. Obávají se ale toho, že by příchod zahraniční pracovní síly mohl zastavit růst mezd českých zaměstnanců. A bránit místa pro Čechy chce i premiér Sobotka. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vzkázal na adresu zahraničních pracovníků, že se lidi kvůli nim nesmí bát vyjít na ulici. Kvůli polským a ukrajinským zaměstnancům podle něj vzrostla drobná kriminalita. Statistiky ale ukazují, že jde hlavně o dopravní přestupky.

Brání se i ministerstvo zahraničních věcí, které má přijetí žádostí na konzulátech na starosti. Za nedostatek pracovní síly v Česku podle něj nemůže kapacita zastupitelských úřadů. Odmítá i stížnosti, podle nichž je jádrem problému nefunkční systém Visapoint, přes který se žadatelé o pohovor na konzulátu registrují.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link