Náhod u vydání Nikulina je moc, říká Mynář. Pelikán prý zařadil právní systém na úroveň Bangladéše | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Náhod u vydání Nikulina je moc, říká Mynář. Pelikán prý zařadil právní systém na úroveň Bangladéše

Náhod u vydání Nikulina je moc, říká Mynář. Pelikán prý zařadil právní systém na úroveň Bangladéše

Ostrý nesouhlas s rozhodnutím ministerstva spravedlnosti vydat údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států vyjádřil v rozhovoru se serverem E15 hradní kancléř Vratislav Mynář. On sám se osobně kvůli případu v únoru osobně setkal s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Šéf resortu už dříve uvedl, že ho prezident Miloš Zeman požádal o vydání Nikulina do Ruska. 

Co říkáte na rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o vydání údajného hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států?

Z informací vyplouvajících na povrch to vypadá, že to bylo od pana ministra minimálně nezákonné. Pokud je pravdou, co je v médiích a co říká advokát pana Nikulina (podle něj brání vydání azylové řízení – pozn. red.), v tom případě ministr spravedlnosti zařadil náš právní systém na úroveň Bangladéše nebo Středoafrické republiky.

To znamená, že souhlasíte s názorem právníka pana Nikulina?

Kdokoliv v České republice má mít právo využít veškeré právní možnosti. Podle mých informací byla podána kasační stížnost, která má ze zákona na rozhodnutí odkladný účinek. Ta na Nejvyšším správním soudu nebyla rozhodnuta. To rozhodnutí pan ministr nemohl udělat, pokud nechtěl porušit zákon.

Je možné to ještě zvrátit?

Myslím, že Nikulina už nikdy nikdo nevydá. Prověřit zákonnost postupu pana ministra by ale jistě bylo pro veřejnost důležité. Kdo jiný by měl více ctít zákon než ministr spravedlnosti.

Více si přečtěte na webu E15.cz. 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.