Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Náměstek rozvědky Zdeněk Blahut rezignoval. Vaz mu srazil test na detektoru lži

Náměstek rozvědky Zdeněk Blahut rezignoval. Vaz mu srazil test na detektoru lži

Informace, kterou včera přineslo INFO.CZ, se potvrdila. Na svůj post rezignoval Zdeněk Blahut, muž poslední roky spojovaný především s lidmi z ČSSD. Zdeněk Blahut působí jako náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy rozvědky, která sbírá poznatky v zahraničí. Neprošel detektorem lži, když se jej vyšetřovatelé dotazovali, zda chtěl úplatek. V úřadu by měl skončit k 15. lednu. 

Zdeněk Blahut byl v podezření kvůli kauze České pošty, kde se údajně nabízel, že za čtyři miliony korun vyřeší vleklý spor podnikatele Lukáše Čadka se státním podnikem. Podle Seznam Zpráv náměstek rozvědky podstoupil test už před dvěma lety. Celkem zodpověděl 29 otázek, přičemž u třech nemluvil pravdu. A byly to právě otázky, které se týkaly schůzek s Čadkem a možných úplatků.

Rezignace jezavršením Blahutovy podivuhodné kariéry. Týdeník Euro už před čtyřmi lety upozornil, že současný náměstek rozvědky je bývalým příslušníkem komunistického Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a tajné Státní bezpečnosti.

Po roce 1989 se Blahut na nějaký čas přesunul do plzeňské policejní správy. V létě 1995 pak vstoupil do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kde měl zprvu na starost potírání obchodu s lidmi. Poté se stal šéfem odboru, který se zabýval nelegálním obchodem se zbraněmi, střelivem a trhavinami.

Během své policejní kariéry byl vyšetřovatelem i některých mediálně známých případů, mimo jiné vyšetřoval i případ chystané nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

 

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1