Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nano impregnace ochrání sedačku, kalhoty i potahy v autě

Nano impregnace ochrání sedačku, kalhoty i potahy v autě
 

Spousta lidí si myslí, že nanotechnologie jsou jen záležitostí vědeckofantastických filmů. Ve skutečnosti je ale všechno jinak, už dávno jsou mezi námi a v běžném životě mohou pomoci i vám. Jednou z oblastí, kde našly vysoké uplatnění, je třeba impregnace textilních materiálů.

Nejdříve si ujasníme základy. Nanotechnologie je oblast vědy, která se zabývá manipulací s jednotlivými atomy, a tím vytváří látky s netradičními vlastnostmi a schopnostmi. O nano vychytávkách můžete slyšet v souvislosti s různými obory a jedním z nich je chemie. Právě výzkumy na poli chemické nanotechnologie mohou za to, že se dnes prodává spousta pomocníků, kteří vám ušetří starosti při úklidu, cestách autem v dešti nebo výletech v nepříznivém počasí.

Inspirováno přírodou

Chemická nanotechnologie se inspirovala přírodou, konkrétně tzv. efektem lotosového květu. Možná jste si někdy všimli, že tento květ je, přestože vyrůstá z bahna, vždy čistý. Voda po něm totiž stéká, a tím ho omývá. Mohou za to drobné hrbolky o velikosti nanometrů, které jsou tak blízko sebe, že se mezi ně nedostanou žádná špína ani molekuly vody. A právě takový povrch můžete pomocí přípravků na bázi nanotechnologií vykouzlit i na svém oblečení, sedací soupravě, čalouněných židlích nebo potazích v autě.

autor: Nano Concept

Konec skvrnám od vína a černé kávy

Každý má doma jistě aspoň jeden kus čalouněného nábytku ozdobený nějakou pěknou skvrnou. Vůbec nejhezčí jsou ty od vína nebo černé kávy, jdou totiž velmi těžko dolů, a to i pokud si pozvete specializovanou firmu. S dětmi je pravděpodobnost takového neštěstí ještě vyšší, ale často se zadaří i dospělým.

Chcete-li se tomu vyhnout, radši neštěstí předcházejte. Nano impregnace textilu a kůže na povrchu vytvoří neviditelný tenoučký filtr, který odpuzuje vodu a zabraňuje jí dostat se dovnitř látky. Impregnace přitom vydrží opravdu dlouho, přežije až deset vyprání a je odolná vůči mechanickému setření. A že by pod ní nábytek nemohl dýchat? To bývá problém standardních impregnací, ne však těch na bázi nanotechnologií.

Multifunkční pomocník pro celou domácnost

Jedno balení nano impregnace textilu a kůže o objemu 250 ml vás vyjde na necelé čtyři stovky korun. Pravděpodobně vám vystačí na ochranu celé domácnosti – přípravek není určený pouze na čalouněný nábytek. Užijete ho také na obuv, oblečení, lyžařské kombinézy, sedadla v autě, koberce, stany, markýzy. Nejde jenom o ochranu proti zašpinění. Například v případě impregnace oblečení ochráníte i své zdraví. Impregnované oblečení lépe chrání před prochladnutím, v mokré bundě byste promrzli mnohem rychleji.

Nano impregnace jsou sice o něco dražší než ty na bázi jiných technologií, ovšem vyrovnávají to skvělými vlastnostmi. Déle vydrží, mají antibakteriální účinky, vysychají při běžné pokojové teplotě a jsou prodyšné. Jen si dávejte pozor, ať nenaletíte podvodníkům. Prodává se spousta levných imitací, které nano efekt jen napodobují. Chcete-li kvalitu, nakupte třeba od německé společnosti Nano Concept.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1