Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Národní parky se zásadně nezmění. Poslanci přehlasovali Senát, Zeman chce zákon vetovat

Poslanci přehlasovali Senát a schválili původni verzi zákona o chraně přírody a krajiny. Hlasovalo pro ní 117 zákonodárců. Zastánci senátní verze zákona, která by podle ekologů mohla znamenat konec národních parků, tak navzdory zdržovací taktice neuspěli. Přestože si ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO ve středu povzdechl, že nebude schváleno nic, nakonec slaví úspěch. Na plénu ho dokonce pochválil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Brabec si podle něj zákon odpracoval. Prezident Miloš Zeman mezitím potvrdil, že zákon bude vetovat, k hlasování ve sněmovně se tak návrh zřejmě ještě vrátí.

Na stranu odpůrců původní sněmovní verze zákona se postavili občanští demokraté, někteří komunisté a část klubu ČSSD. Od středečního rána si ale byli vědomi, že jsou ve výrazné menšině, nezbylo jim tedy nic jiného, než se pokusit zdržovací taktikou hlasování oddálit. „Pokud neprojde ani jedna verze zákona, nic se nestane. Možná by to bylo úplně nejlepší řešení,“ přiznal bezděky na plénu sněmovny taktiku odpůrců národních parků Vladislav Vilímec z ODS.

Nejaktivnějšími kritiky senátní verze zákona jsou zástupci TOP 09. Například podle jejich pražského předsedy Františka Laudáta se Senát uvedl úpravami, které označil za nešťastné. „Ani se mi nechce věřit, že většina senátorů uvolnila cestu k vykořisťování krajiny,“ řekl. Poslanci podle něj musí zabránit „zlatokopům“ vybetonovat českou přírody a jednorázově z ní vytěžit maximální zisk.

Někteří zákonodárci si postěžovali na kampaň ekologů. Její součástí byla nejen petiční akce, ale také stovky – a podle některých poslanců dokonce tisíce – dopisů, kterými ochránci přírody zahltili emailové schránky zákonodárců. „Měli bychom se povznést nad kampaně, a měli bychom upřednostnit přírodu před zájmy spekulantů, kteří na Šumavě koupili pozemky,“ reagoval na povzdechy svých kolegů Ivan Pilný z hnutí ANO.

Mezi nejaktivnější kritiky sněmovní verze zákona patřili v dolní komoře Václav Votava či Igor Jakubčík z ČSSD, nebo Vojtěch Filip a Alena Nohavová z KSČM. Obzvláště Votava se nechal na plénu sněmovny unést emocemi. „Řekněte to nahlas, pane ministře, řekněte nahlas, kdo přesně je tady zlobovaný,“ křičel v jeden moment směrem k ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.

Podle Michala Kučery z TOP 09 by se ale obhájci senátní verze zákona neměli stydět za to, že hájí zájmy developerů. „My jsme se rozhodli postavit na stranu přírody, někdo jiný si zase může klidně myslet, že by se národní parky měly zastavět,“ řekl s mírnou ironií v hlase Kučera. Votava pak v reakci zdůraznil, že nikdo nechce, aby se v parcích ničila přírody, podle něj je ale potřeba myslet také na lidi.

Už v úterý jsme napsali, že většina poslanců podpoří ve finálním  hlasování původní sněmovní verzi zákona. Podle našich propočtů se za ochranu národních parků postaví okolo 120 zákonodárců. Původní verzi zákona podporují také stovky akademiků, desítky domácích i zahraničních organizací. A také více než pětačtyřicet tisíc signatářů petice, kterou na její podporu uspořádali ochránci přírody.

Senátní návrh ve svém stanovisku odmítlo také čtyřiadvacet šumavských spolků místních občanů a pět šumavských obcí (Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť). Starostové i představitelé spolků se ohrazují proti názoru, že NP omezuje kvalitní život místních lidí a argumentují, že přínosy NP nesrovnatelně převyšují příslušná omezení.

Národní parky u nás pokrývají pouze 1,5 % území a jejich prioritním posláním je ochrana vzácné přírody a krajiny. „Jejich turistická přitažlivost podporuje místní ekonomiku a je hlavním přínosem pro místní obyvatele. Senátní návrhy zákona jsou bezprecedentním popřením smyslu národních parků tak, jak jsou vnímány u nás i všude ve světě,“ vysvětluje Hnutí DUHA.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744