Naše vize ideálního státu? „Nechceme socialistický model, ani firemní direktivní režim,“ říká Gazdík pro INFO.CZ | info.cz

Články odjinud

Naše vize ideálního státu? „Nechceme socialistický model, ani firemní direktivní režim,“ říká Gazdík pro INFO.CZ

V sobotu se uskuteční sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Všeobecně se očekává, že proběhne navzdory v mnoha ohledech problematickému a hlavně riskantnímu předvolebnímu spojenectví s lidovci, v poklidné atmosféře. Post předsedy obhajuje Petr Gazdík, podobně jako Bohuslav Sobotka na nedávném sjezdu sociálních demokratů nemá protikandidáta. Sněm se koná půl roku po krajských a senátních volbách, ve kterých STAN posílil. Nyní se bude rozhodovat o tom, zda se Starostům podaří – poprvé bez TOP 09, avšak s lidovci – uhnízdit také v celostátní politice. „Voliče požádáme o silný mandát – patnáct až dvacet procent,“ říká k tomu Gazdík v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

V jaké kondici se podle vás hnutí Starostové a nezávislí aktuálně nachází?

STAN je podle mě po podzimních krajských volbách ve velmi dobré kondici. Uspěli jsme, zisk bezmála deseti procent odevzdaných hlasů považuji za velký úspěch. Zároveň jsme si otestovali svoji sílu a také zjistili, kde máme slabá místa. To je vždycky dobré.V sobotu na sněmu před delegáty předstoupíte s kandidaturou na předsedu. S čím do volby jdete? S jakým programem, vizí, je chcete oslovit?

Delegáty požádám o hlasy s jasnou představou, v jaké formaci a s jakými programovými prioritami půjdeme do voleb. Základem je určitě přesun rozhodování blíže lidem. Jsme silní v obcích a městech, posílili jsme v krajích. Jen na voličích teď bude záležet, zda se trvaleji uchytíme i v celostátní politice. Mým úkolem je vést STAN do parlamentních voleb.

Je půl roku do voleb, jaké si dáváte šance? Kde spatřujete hranici úspěchu a neúspěchu?

Voliče požádáme o silný mandát – patnáct až dvacet procent. A bude jen na nich, zda získáme jejich důvěru a zda je osloví naše nabídka prostřednictvím volebního programu.

Aliance s KDU-ČSL je už de facto realitou. Existuje ještě něco, co by mohlo zabránit vzniku předvolební koalice?

Stát se může cokoliv. Osobně ale tomuto projektu věřím.

Jaké budou předvolební priority spojenectví? S čím chcete voliče oslovit?

Nabídneme voličům naši představu státu: nechceme socialistický model, kde každý má na vše samozřejmý nárok, nechceme ani firemní direktivní režim – ve firmě se nehlasuje. Chceme silný stát tam, kde je nezastupitelný, tedy především v oblasti bezpečí nebo vymahatelnosti práva. Chceme silné samosprávy tam, kde rozhodují lépe a s větší znalostí věci, než centrální správa.

V jaké fázi je vyjednávání o kandidátkách? Máte už představu o tom, jak si jednotlivá místa v krajích rozdělíte?

Máme jasné parametry, podle kterých v osmi krajích bude mít lídra KDU-ČSL, v šesti krajích STAN. Dvojky budou vždy z druhé strany. A máme poměr dalších míst na kandidátkách. Teď přijde citlivá otázka konkrétních lidí v krajích. Bude třeba trpělivého vyjednávání.

Počítáte s kandidaturou nezávislých osobností, anebo si vystačíte se straníky?

V rámci poměru STAN budou i zástupci SNK-ED nebo regionálních partnerů. A tam často nejde o stranickou příslušnost. Chceme lidsky i profesně kvalitní kandidáty.

Blíží se také prezidentská volba. Počítáte s tím, že i před ní budete postupovat společně? Máte už představu o kandidátovi/kandidátce?

Myslím, že se shodneme na tom, že v určité fázi společně podpoříme konkrétního kandidáta. Ta podpora bude vyjadřovat naše společné přesvědčení, jak by hlava státu měla svůj úřad vykonávat. Ale je to přímá volba a podpora politických stran je opravdu spíše symbolem, přimknutím se k nějakým hodnotám. Rozhodnou voliči.

Koho považujete - pokud jde o sněmovní volby a vznik nové vlády - za přirozené spojence a s kým si naopak spolupráci na vládní úrovni představit neumíte?

Už jsme jasně řekli, že komunisté ani extrémisté nepřicházejí v úvahu. A v určitou chvíli také jasně řekneme voličům své představy. Nečekejte ale jednoznačné – s tím nepůjdeme, s tím také ne. Vypadá to jako klišé, ale karty rozdají volební výsledky. A není ani špatné být opoziční frakcí, pokud jste dostatečně silní, abyste svým počtem hlasů mohli vývoj ovlivnit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud