NATO: Zeman varuje před studenou válku. Spojence naopak vyzývá k dialogu s Ruskem | info.cz

Články odjinud

NATO: Zeman varuje před studenou válku. Spojence naopak vyzývá k dialogu s Ruskem

Summit NATO v Bruselu zcela opanoval americký prezident Donald Trump, který razantně prosazoval, aby spojenci zvýšili své výdaje na obranu. Své si ale v Bruselu řekl i prezident Miloš Zeman. 

Zeman podle šéfa zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka varoval na pracovní večeři hlav států NATO, aby se spojenci měli na pozoru před opakováním studené války.

„Neopakujme studenou válku, s níž má Česko neblahou přímou zkušenost. Dialog s Ruskem je někdy těžký, ale potřebný,“ sdílel Jindrák na svém twitteru.

Amerického prezidenta Donalda Trumpa čeká v pondělí v Helsinkách jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Trump novinářům na závěr summitu řekl, že chce s Putinem probírat dění na Ukrajině či syrskou krizi. Ideálním výsledkem by byla „likvidace jaderných zbraní všude ve světě“, řekl s nadsázkou Trump.

Prezident Zeman také dle Jindráka na summitu potvrdil český závazek na zvyšování obranných výdajů a navýšení účasti českých vojáků v aliančních operacích v Afghánistánu a Iráku.

Jindrák rovněž odmítl, že by byl summit NATO konfrontační. „Naopak, dnešní jednání NAC, kde jsem byl přítomen, svědčilo o společném zájmu, odhodlání a koherenci. Slova Trumpa o zvyšování výdajů na obranu až ke 4% rozhodně nikoho nepřekvapila,“ míní Jindrák. 

Státy NATO se v roce 2014 domluvily, že do roku 2024 dostanou své obranné výdaje na dvě procenta HDP. Dosud to dohromady s USA splnilo jen osm zemí, Česko mezi nimi není. Francie nyní dává na obranu asi 1,8 procenta HDP. Americký prezident Donald Trump ale na summitu tlačil na to, aby všichni spojenci dávali na obranu čtyři procenta HDP. Francouzský prezident Emmanuel Macron ale podle agentury AP popřel, že by se spojenci na něčem takovém dohodli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud