Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Navazuje na totalitní KSČ, má 37 tisíc členů a od roku 2005 ji vede Filip. Co je dobré vědět o KSČM?

Navazuje na totalitní KSČ, má 37 tisíc členů a od roku 2005 ji vede Filip. Co je dobré vědět o KSČM?

KSČM na mimořádném sjezdu volí vedení a stanovuje strategii pro další vyjednávání o vládě. Připomeňte si ve zkratce její historii a volební výsledky.

Vznik strany

Ustavující sjezd KSČM se konal 31. března 1990. Již předtím v prosinci 1989 sjezd Komunistické strany Československa (KSČ) rozhodl o vytvoření územní organizace komunistů v Čechách a na Moravě. Až do 7. dubna 1992 pak byla KSČM spolu s komunistickou stranou na Slovensku členkou federativní Komunistické strany Československa (KSČS). KSČM navazuje na činnost totalitní Komunistické strany Československa (KSČ), která vznikla v roce 1921 oddělením levicové frakce z tehdejší sociální demokracie.

Členská základna

KSČM má nejsilnější členskou základnu z politických stran v ČR - má přes 37.000 členů. Ještě v roce 1998 však bylo komunistů 140.000, v roce 1992 dokonce přes 350.000. Věkový průměr členské základny stoupl ze 70 let v roce 2008 na nynější zhruba 75 let. Podle některých názorů je dokonce nad 80 lety a straníků dál rychle ubývá.

Předsedové strany po roce 1989

 • Jiří Machalík, 31. března 1990 - 13. října 1990
 • Jiří Svoboda, 13. října 1990 - 25. června 1993
 • Miroslav Grebeníček, 26. června 1993 - 1. října 2005
 • Vojtěch Filip, od 1. října 2005.

Účast ve vládě a ve vedení parlamentu

Komunisté jsou od roku 1989 v opozici; zatím jediným komunistou ve vysoké státní funkci je Vojtěch Filip, který byl v období 2002 až 2010 a od listopadu 2013 opět je místopředsedou Poslanecké sněmovny.

KSČM ve volbách do Poslanecké sněmovny

 • 1992 - volby do ČNR (předchůdkyně sněmovny); KSČM kandidovala spolu s Demokratickou levicí ČSFR v koalici Levý blok, která získala 14,05 procenta hlasů a 35 mandátů.
 • 1996 - KSČM skončila třetí; získala 10,33 procenta hlasů (22 mandátů)
 • 1998 - KSČM skončila třetí; získala 11,03 procenta hlasů (24 mandátů)
 • 2002 - KSČM skončila třetí; získala 18,51 procenta hlasů (41 mandátů)
 • 2006 - KSČM skončila třetí; získala 12,81 procenta hlasů (26 mandátů)
 • 2010 - KSČM skončila čtvrtá; získala 11,27 procenta hlasů (26 mandátů)
 • 2013 - KSČM skončila třetí; získal 14,91 procenta hlasů (33 mandátů)
 • 2017 - KSČM skončila pátá; získala 7,76 procenta hlasů (15 mandátů)

Ostatní volby

KSČM je tradičně málo úspěšná ve volbách do Senátu. V současnosti má pouze jednoho senátora. Tři zástupce získala strana ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2013, kde byla po ANO, TOP/STAN a ČSSD čtvrtá nejúspěšnější.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1