Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat ministra Urbana? Vyhozeného Mládka prý nahradí v čele MPO právě on

Návrat ministra Urbana? Vyhozeného Mládka prý nahradí v čele MPO právě on

Exministr průmyslu a obchodu Milan Urban se podle informací MF DNES do čela resortu vrátí a nahradí Jana Mládka, se kterým premiér Sobotka nebyl spokojený. Deníku to prozradily tři na sobě nezávislé zdroje. Urban sám nechtěl odpovědět.

Podle Urbana bude o obsazení ministerstva brzy jasno. Svoji možnou roli ale nechtěl blíže komentovat. „Budete si muset počkat do pondělí,“ řekl novinářům z MF DNES. Vyloučil prý ale, že by Sobotka zůstal v čele ministerstva až do voleb. Úřad premiér momentálně spravuje z pověření prezidenta.

O Urbanovi se jako o člověku, který by mohl resort do voleb vést, od začátku spekulovalo. V úvahu připadal ještě Tomáš Prouza, který byl Sobotkovou spojkou na Brusel, dokud nedávno neoznámil odchod do soukromého sektoru, a do třetice se mezi adepty objevoval náměstek na MPO Jiří Havlíček.

Sobotka dříve překvapivě uvedl, že obsazení ministerstva bude řešit až po sjezdu, který dnes skončil. Vše přitom nasvědčovalo tomu, že s hledáním vhodného adepta může být z různých důvodů problém. Jak INFO.CZ dříve informovalo, nový místopředseda ČSSD Jan Birke ještě v sobotu ráno mluvil o tom, že o kandidátovi na MPO rozhodnuto není a že se téma teprve bude řešit v nejbližších dnech.

Volba Urbana by dávala smysl s ohledem na jeho zkušenost a dosavadní aktivity. Ministerstvo vedl mezi lety 2003 až 2006 a tématu průmyslu se jako poslanec nadále aktivně věnuje. Jako ministr by se nemusel dlouho orientovat v novém prostředí, což se obecně považovalo za jednu z největších překážek kvůli podzimnímu termínu voleb.

Další posilou na MPO má být podle MF DNES Marek Ondroušek, který má příští týden údajně nastoupit na post náměstka. Soustředit se prý bude na telekomunikační zákon, ze kterého premiér Sobotka udělal jednu ze svých priorit a který předznamenal pád ministra Mládka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1