Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat na magistrát: Rozvoji Prahy má šéfovat bývalý primátor Kasl

Návrat na magistrát: Rozvoji Prahy má šéfovat bývalý primátor Kasl

Pražský magistrát usilovně hledá nového šéfa Územního plánu, který do značné míry rozhoduje o podobě hlavního města. Nyní se ze seznamu kandidátů vynořilo zajímavé jméno.

Novým šéfem tohoto klíčového úřadu by se mohl stát bývalý primátor Prahy a architekt Jan Kasl. Jeho jméno chce městské radě ve středu podle důvěryhodných zdrojů Info.cz navrhnout náměstkyně primátorky Petr Kolínská.

V pozici tak vystřídá Romana Kouckého, který na ni rezignoval. Kaslova nominace jí nicméně nemusí projít. A to hned ze dvou důvodů. Pokud by radní Kaslovo jméno schválili, jeho jmenování by se uskutečnilo bez výběrového řízení. Bývalý primátor je navíc politik, což může na jeho kandidaturu vrhnout stín.  

„O ničem takovém nevím, ale hodně by mě to překvapilo. V takové funkci by měl být člověk, který je apolitický a projde výběrovým řízením," řekla Info.cz primátorka Adriana Krnáčová.

Kasl byl překvapivě zvolen primátorem v roce 1998, když se veřejnost i Kaslova domovská ODS postavili proti nominaci Jana Koukala. Primátorem zůstal až do roku 2002.

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1