Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat poraženého hejtmana Haška. Politiku opustil, pracuje pro „Tvrdíkovy“ Číňany

Návrat poraženého hejtmana Haška. Politiku opustil, pracuje pro „Tvrdíkovy“ Číňany

Potom co někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek oznámil, že opouští politickou scénu a stahuje se do ústraní, začal pracovat jako advokátní koncipient. O poznání zajímavější je, že se začal uplatňovat taky jako poradce exministra Jaroslava Tvrdíka, který je ředitelem čínské společnosti CEFC pro Evropu. O Haškově nové pozici informoval server iDnes.cz.

Podle informací zpravodajského webu iDnes.cz při svém současném působení v poradenském týmu Jaroslava Tvrdíka využívá Michal Hašek kontaktů, které se mu podařilo získat, když stál v čele Jihomoravského kraje. Server současně podotýká, že projekty s čínskou účastí, které Hašek uzavřel ještě jako hejtman, v současnosti váznou.

Spojení Haška s Tvrdíkem není podle Lukáše Valáška a Vojtěcha Srnky, kteří jsou autory článku, nic nového. Kontakty oba bývalí politici udržovali už v minulosti, jak ve své knize popisuje Petra Paroubková. V současnosti Tvrdík údajně Haška úkoluje – cílem jejich snažení má být rozšíření aktivity čínských společností ve střední a východní Evropě.

Jedním z bezprostředních úkolů je podle redaktorů iDnes.cz nákup blíže neurčeného hotelu ve Vídni. Podle jejich názoru se jedná o první z kroků nutných k tomu, aby se v Evropě podařilo vybudovat síť ubytovacích zařízení a dalších služeb pro čínské turisty. „Spekulace MF Dnes nebudu komentovat,“ reagoval na dotazy redaktorů Jaroslav Tvrdík.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1