Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návratem k ČSSD Babiš neriskuje. Pokud jednání opět zkrachuje, cestu k SPD bude mít jistou, říká politolog

Návratem k ČSSD Babiš neriskuje. Pokud jednání opět zkrachuje, cestu k SPD bude mít jistou, říká politolog

V pondělí večer se uskuteční první schůzka zástupců hnutí ANO a sociálních demokratů v rámci druhého pokusu vyjednat společnou vládu. K jednomu stolu obě strany usednou poté, co se minulý týden předseda hnutí ANO Andrej Babiš podvolil kritickým hlasům svých spolustraníků, kteří odmítali případný vznik vlády opřené o strany situované na obou okrajích české politiky. A nevadila jim ani tak podpora od komunistů, jako především od rasistické a xenofobní SPD Tomia Okamury. Podle politologa Lubomíra Kopečka dal Babiš návratem k jednání s ČSSD přednost méně riskantní variantě. Kdo naopak riskuje, jsou podle něj sociální demokraté. „Je totiž zjevné, že obnovení jednání s hnutím ANO vyvolá velké spory uvnitř ČSSD,“ říká expert pro INFO.CZ.

Za nejslabší a nejrizikovější moment Kopeček označuje vnitrostranické referendum sociální demokracie, ve kterém mají straníci konečnou dohodu s ANO stvrdit. Ostatně INFO.CZ o tom v uplynulých týdnech v podobném duchu informovalo hned několikrát.

Pokud totiž bylo po celou dobu dosavadního vyjednávání vedení sociálních demokratů tak či onak ochotno dospět k dohodě, v regionech zaznívala na adresu případného vládního angažmá po boku hnutí ANO dlouhodobě poměrně výrazná kritika a rezervovanost. Sociální demokraty k tomu vede zkušenost. Tratili už v minulém volebním období, a to byli ve vládě s hnutím ANO a lidovci v nepoměrně výhodnější pozici – měli post předsedy vlády i nejvíce ministrů.

Nyní je tomu jinak. Do vlády budou případně vstupovat jako jedna z nejslabších sněmovních formací. Na druhou stranu je fakt, že jsou sociální demokraté jediná tradiční partaj, která je vůbec o společné vládě s Babišem jednat. Jak jsme už také psali, menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů je za dané konstelace a rozložení sil ve sněmovně nejlepším řešením pro Českou republiku, avšak nejhorším právě pro sociální demokraty. I proto je podle Kopečka velmi sporné, zda projekt vnitrostranickým referendem projde. A to i v případě, že ČSSD dostane vytoužené křeslo ministra vnitra.

Politolog v rozhovoru pro INFO.CZ dále upozorňuje, že je v zájmu sociálních demokratů, aby vymysleli a našli s hnutím ANO shodu na mechanismu, který Babišovi účinně znemožní, aby ve sněmovně vytvářet ad hoc koalice s jinými stranami. Jedná se především o onu „záložní“ hlasovací většinu 115 hlasů, kterými hnutí ANO disponuje společně s komunisty a SPD. A najít takový mechanismus bude podle Kopečka krajně obtížné. Faktem ale je, že si sociální demokraté tento moment uvědomují, a také v rozhovorech s INFO.CZ opakovaně tvrdili, že musí najít způsob, kterým bude v případné koaliční smlouvě ošetřen. 

V neposlední řadě Kopeček připomíná, že jsou vztahy ČSSD k hnutí ANO značně narušené po slovních potyčkách, kterým byla veřejnost svědkem v posledních týdnech. Andrej Babiš to sice v rozhovoru pro Blesk odmítá, nicméně sociální demokraté si v médiích opakovaně stěžovali na jeho přístup v tom smyslu, že je ponižoval a urážel, což podle nich není příliš pozitivní vklad do případného společného vládního projektu. Zkrátka a dobře, Kopeček nepochybuje, že se Babiš svoji otočkou rozhodl neriskovat.

„Předseda hnutí ANO se rozhodl zjevně neriskovat protlačování dohody s SPD, neboť by v dané chvíli mohlo vést v hnutí ANO k odštěpení nějaké menší vlastní skupiny poslanců a vyvolalo by velký rozpor i ve vedení strany,“ vysvětluje Kopeček v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle něj to ale neznamená, že je varianta jednobarevné vlády hnutí ANO s podporou SPD a KSČM politicky zcela mrtvá. „Podle mne se k ní Andrej Babiš může vrátit ve chvíli, kdy dohoda hnutí ANO a ČSSD neuspěje,“ myslí si politolog. 

A i kdyby nakonec aliance hnutí ANO a ČSSD přece jen vznikla, nebyla by podle Kopečka postavena zrovna na nějaké silné vzájemné důvěře. „Což je velké minus pro její stabilitu a trvalost,“ uzavírá hodnocení pro INFO.CZ.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232