Návštěva třetího muže USA v Česku: Babiš ho učil, že Havel není „Vaklav“, Zeman ho nepřijme | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návštěva třetího muže USA v Česku: Babiš ho učil, že Havel není „Vaklav“, Zeman ho nepřijme

Návštěva třetího muže USA v Česku: Babiš ho učil, že Havel není „Vaklav“, Zeman ho nepřijme

Hned dvakrát se premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) setkal během pondělí s třetím nejvýše postaveným politikem USA Paulem Ryanem. S předsedou Sněmovny reprezentantů probral na oficiální schůzce například vyhoštění ruských diplomatů, u neoficiální večeře pak lyžování i výslovnost jména Václava Havla. V úterý Ryan vystoupí na zvláštní schůzi Sněmovny, schůzka s prezidentem Zemanem v plánu není. 

 

„Teď to byla debata o rodině, o dětech, jak rodina pana Ryana stráví svůj pobyt v ČR. Mají v plánu navštívit Český Krumlov, památky v Praze. Bylo to přátelské a velice příjemné, byly jsme čtyři páry,“ přiblížil Babiš pro Blesk Zprávy po slavnostní večeři v rezidenci amerického velvyslance, které se zúčastnil i se svou manželkou Monikou.

Kromě Ryanových a premiérského páru si dýňovou polévku, hovězí svíčkovou s pečeným bramborem, dezert a kalifornské víno dal také americký velvyslanec s manželkou a jeho zástupce.

Řeč došla i na přistěhovalectví, jak rodina velvyslance, tak Paula Ryana má totiž předky v Evropě. „Pan velvyslanec má rodinu z Lotyška, pan Ryan z Německa a Irska a jeho paní z Norska. Všichni vlastně pocházejí z Evropy,“ řekl Babiš s tím, že řeč byla také o lyžování nebo o problematické české výslovnosti.

„Pan Ryan nacvičoval na zítra na projev, jak se vyslovuje jméno Václav Havel. Protože oni to říkají Vaklav. Tak jsme ho učili Václav. Bylo to fajn, celkem jsme se nasmáli,“ prozradil dobře nalazený premiér, který ač není velkým příznivcem alkoholu přiznal, že si během večeře víno dal.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.