Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečná Praha. Kapsáři tu řádí stejně jako v Římě a Londýně

Nebezpečná Praha. Kapsáři tu řádí stejně jako v Římě a Londýně

Kde se turisté nejvíce obávají kriminality? Existují nechvalně proslulá města, jako je venezuelský Caracas nebo jihoafrické Kapské Město. Tam ale zase tolik turistů nejezdí. A pak jsou místa, která lidi přitahují - a s nimi i zloděje. Z evropských měst to prý platí především pro Řím, Londýn, Barcelonu či Prahu.

Zatímco ve většině světa klesá násilná kriminalita, která se například ve Spojených státech od 90. let snížila o 32 procent (a v největších městech dokonce o 64), o to větší pozor je třeba si na některých místech dávat na drobnou kriminalitu, především krádeže, napsal novozélandský server Stuff.co.nz.

Na špici pomyslného žebříčku se ocitlo vietnamské Ho Či Minovo Město, kde zloději používají originální způsob - kabelky a batohy přehozené přes rameno nic netušících turistů kradou za jízdy na malé motorce či skútru. Dobrou zprávou je, že obvykle chtějí jen hotovost - batoh s veškerým ostatním obsahem včetně chytrých telefonů pak končí na nejbližší policejní stanici, kde se dá s trochou štěstí najít.

S tím se v Evropě počítat nedá; pokud je v ukradené tašce laptop, často ještě během noci putuje do zahraničí, kde mu vymažou paměť a obratem ruky ho prodají. Například v Londýně není člověk v bezpečí před zloději v laciné restauraci ani v Ritzu. Ovšem mezi nejrizikovější místa patří Stratford v oblasti někdejší olympijské vesnice a obří nákupní středisko Westfield na Shepherd's Bush.

V Praze najdete spoustu nápisů: „Pozor na kapsáře“, i varování před vykradením aut: „Nenechávejte cennosti na sedadle.“ Například loni se v hlavním městě odehrála více než polovina kapesních krádeží z celého Česka. Místní kapsářské gangy, které mnohdy pocházejí z různých zemí, používají vynalézavé způsoby, jak oběť rozptýlit, včetně dětí s nevinnými obličejíky. Magnetem pro kapesní krádeže jsou oblasti Václavského a Staroměstského náměstí, píše novozélandský server.

Navzdory výše uvedenému se podle serveru stále vyplatí tato (i jiná) místa navštívit. Jen je třeba přijmout tolik předběžných opatření, jak je možné: v první řadě se oblékejte jako místní, ne jako turista. Uzavřete cestovní pojištění. Opasek na peníze sice může být trochu nepohodlný, ale je to nejbezpečnější místo, kde uchovat cennost.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744