Nebezpečný vir zasáhl stovky počítačů v Česku. Pojištěný pro podobné případy je jen málokdo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečný vir zasáhl stovky počítačů v Česku. Pojištěný pro podobné případy je jen málokdo

720p480p360p240p

Svět se od konce minulého týdne potýká s mimořádně rozsáhlým hackerským útokem. Vyděrači napadli desetitisíce počítačů a po lidech, firmách a institucích žádají tisícové částky za odblokování souborů. Jedním z opatření, jak se nepříjemnostem bránit, je pravidelně aktualizovat operační systém. Druhým užitečným nástrojem může být speciální pojištění proti kybernetickým útokům. „Předpokládám, že zájem o pojištění se nyní zvýší,“ říká v rozhovoru pro INFO Zdeněk Prchlík, obchodní ředitel pojišťovací společnosti, která jako jediná takovýto produkt na českém trhu nabízí.

„Předpokládám nyní vyšší zájem. Je to vlastně obecným pravidlem, že vždy, když je takovýto útok, tak se u nás firmy více zajímají, jak přesně naše pojištění proti kybernetickým rizikům funguje,“ říká Prchlík. Nyní by mohl být zájem firem umocněný tím, že ke kybernetickému útoku došlo náhle a v masivním měřítku. 

S tím souhlasí i Michal Pilecký, produktový manažer pojišťovací makléřské společnosti Renomia. „V souvislosti s rostoucími případy hackerských útoků a nového nařízení Evropské unie, které bude v platnosti od května příštího roku, vnímáme jednoznačně nárůst poptávky po tomto typu pojištění,“ souhlasí Pilecký. Podle něj pojištění proti kybernetickým hrozbám primárně kryje odpovědnost za ztrátu zákaznických dat z počítačů či informačních systémů – zejména škody související s únikem osobních údajů klientů.

V posledních dnech bylo virem, který zamknul soukromá data a požadoval „výkupné“ za jejich odemknutí, nakaženo přes 200 tisíc počítačů ve 150 zemích. Mezi cíle hackerů spadaly velké mezinárodní společnosti, ale i systém britských nemocnic NHS, škody utrpěly například i dodavatelská služba FedEx, ruské ministerstvo vnitra, francouzská automobilka Renault či německé železnice.

Česká republika byla dotčena jen okrajově, podle společnosti Avast bylo od pátku zasaženo 370 počítačů.

„Naše pojistka kryje případné výkupné, ale i ztráty kvůli přerušení provozu,“ říká Marko Antič, který ve své práci za sekci kybernetického pojištění zodpovídá. Antič dodává, že zatím se žádný klient s žádostí o náhradu škody neozval. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.