„Nebudeme to trpět donekonečna.“ Potomci vězňů z tábora v Letech podávají na členy SPD trestní oznámení | info.cz

Články odjinud

„Nebudeme to trpět donekonečna.“ Potomci vězňů z tábora v Letech podávají na členy SPD trestní oznámení

Na SPD se kvůli výrokům o táboře v Letech u Písku řítí další trestní oznámení. Tentokrát ji navíc podávají lidé, kterých se prohlášení Tomia Okamury a Miloslava Roznera osobně týkají – příbuzní lidí vězněných v Letech. „Proč máme pořád poslouchat takové výroky? Co si to dovolují? Nebudeme to trpět donekonečna,“ uvádí aktivista Čeněk Růžička, který je prezidentem Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR.

„Dávám dohromady oznámení. Budeme požadovat morální odškodnění,“ potvrdil webu INFO.CZ Růžička. Trestní oznámení chce na státní zastupitelství donést zítra. Podepíší se pod ní mimo jiné i potomci lidí, kteří věznění v táboře v Letech u Písku zažili. Přímých pamětníků už ubývá. „Už žijí jen tři lidé, kteří Lety přežili, a jejich zdravotní stav už není příliš dobrý,“ dodává Růžička.

Růžička prý bude požadovat morální odškodnění. „Když dosáhneme odškodnění, tak si potom snad každý dá větší pozor na to, co říká, zvlášť politici, kteří jsou všem na očích. Nejde nám ale o výši sankce, protože to nás nevytrhne. Jde nám o princip,“ vysvětluje Růžička, jehož matka veznění v táboře přežila.

Šéf SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro DVTV minulý týden uvedl, že tábor v Letech nebyl oplocený a hlídaný a lidé se v něm mohli volně pohybovat. Okamurův stranický kolega Miloslav Rozner měl zase dle publicistů z pořadu 168 hodin na prosincovém sjezdu strany uvést, že „by nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku“.

Oba muži nesouhlasí s výkupem vepřína, který v místě původního koncentračního tábora pro Romy stojí od 70. let. Vláda loni rozhodla, že vepřín vykoupí za 450 milionů korun. Na jeho místě by měl vzniknout památník. S odkupem nesouhlasí ani prezident Miloš Zeman, který koncem loňského roku na besedě se zaměstnanci Zetoru v Brně uvedl, že by se peníze na odkup měly dát na výchovu a vzdělání romských dětí.

Podrobnosti o podaných stížnostech na Okamuru a Roznera si můžete přečíst zde>>>

Růžička není první, kdo oznámení kvůli výrokům straníků SPD podává. V pondělí na Roznera podalo oznámení uskupení Mladí sociální demokraté, které žádá také odvolání Roznera a Okamury ze všech orgánů Sněmovny. Omluvu za zlehčování holocaustu požaduje také pražská židovská obec či Muzeum romské kultury. Na Okamuru za jeho výroky v DVTV minulý týden podalo trestní oznámení také občanské sdružení Konexe. Lidovci včera kvůli kontroverzním postojům navrhli odvolání Okamury z vedení Sněmovny.

Dezinformace o táboře v Letech se objevují dlouhodobě. Nejčastější lží je konstatování, že podmínky v táboře nebyly nijak hrozné a že se jednalo o pracovní tábor pro „flákače“. Lety u Písku vznikly skutečně v roce 1940 jako kárný pracovní tábor, v srpnu 1942 se ale ze zařízení stal cikánský sběrný tábor. V místě propukla epidemie tyfu, dozorci, kterými byli čeští četníci, trestali dle pamětníků krutými tresty například i nepozdravení vztyčenou pravicí. V táboře zemřelo nejméně 600 Romů. Koncentrák byl uzavřen v květnu 1943 a zbylí vězňové byli převezení do Osvětimi a dalších koncentračních táborů. 

Základní fakta o koncentračním táboře Lety u Písku najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud