Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekaný objev pražských celníků. Ve dvojitém dně kufru našli skoro sedm kilo hašiše

Nečekaný objev pražských celníků. Ve dvojitém dně kufru našli skoro sedm kilo hašiše

Téměř sedm kilogramů hašiše našli ve dvojitém dně kufru celníci na letišti v Praze. Drogu převážel cizinec na lince z Indie přes Spojené arabské emiráty. Na webu celníků to dnes oznámila mluvčí Celního úřadu Praha-Ruzyně Šárka Miškovská. Přesné množství a čistotu drogy určí až rozbor, ale obecně stojí podle ní gram hašiše v Česku kolem 500 korun. Několik kilogramů by tak dealeři mohli rozprodat i za miliony. Podobné zásilky se v Praze objevily také dříve.

Celníci objevili kontraband v úterý při běžné kontrole zavazadel cestujících. „Pašerákova zavazadla nejprve podrobili kontrole rentgenem. Zájem celníků vzbudilo podezření na dvojité dno látkového kufru. Detekční zkouška pozitivně reagovala na hašiš,“ sdělila Miškovská.

Droga včetně obalu vážila zhruba 6,75 kilogramu. Přesné množství hašiše v balíku podle mluvčí určí až následná expertiza. Podle Miškovské se v Česku gram hašiše prodává zhruba za 500 korun, ale ceny se liší podle kvality drogy či místa, kde se hašiš prodává. Pokud by tedy bylo v nalezeném balíku přes šest kilogramů hašiše běžné čistoty, mohli by dealeři utržit prodejem přes tři miliony korun.

"Zda byla droga určena pro tuzemský trh, nebo měla pokračovat dále do zahraničí, je předmětem dalšího šetření," doplnila mluvčí. Cizince celníci předali policistům z Národní protidrogové centrály k zahájení stíhání.

Zadržený 25letý muž přicestoval do Prahy leteckou linkou z Dillí přes Dubaj ve Spojených arabských emirátech. I předchozí nálezy většího množství hašiše na ruzyňském letišti v posledních letech se objevily u cestujících na linkách z Dillí. Loni našli celníci balík s hašišem o váze 6,7 kilogramu u 39letého cizince na lince z Dillí přes turecký Istanbul a v roce 2015 balík vážící přes 7,8 kilogramu u 45letého cizince opět na lince Dillí - Dubaj - Praha.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744