Nechceme kvóty, nechceme ilegální migranty, jsme na stejné lodi, řekl Babiš po jednání s Pellegrinim | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechceme kvóty, nechceme ilegální migranty, jsme na stejné lodi, řekl Babiš po jednání s Pellegrinim

Nechceme kvóty, nechceme ilegální migranty, jsme na stejné lodi, řekl Babiš po jednání s Pellegrinim

Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijal v Kramářově vile nového předsedu slovenské vlády Petera Pellegriniho. Diskutovali spolu o tématech česko-slovenských vztahů i o spolupráci na mezinárodní úrovni, potvrdili například, že spolu souhlasí v přístupu k ilegální migraci. Pellegrini je na první oficiální návštěvě Česka od březnového nástupu do úřadu. 

Babiš uvítal Pellegriniho v zahradě vily, odkud se pak přesunuli k jednání do sídla českých premiérů. V české delegaci byla také ministryně financí Alena Schillerová (za hnutí ANO).

Tisková konference po jednání:

Babiš a Pellegrini diskutovali mimo jiné o přeshraniční dopravě nebo o obranné spolupráci. Zabývali se také otázkami spolupráce v Evropské unii či visegradské skupině, kterou vedle Česka a Slovenska tvoří Polsko a Maďarsko. Politici by měli mluvit také o letošních společných oslavách kulatých výročí, která se týkají bývalého Československa.

Po jednání s Babišem čekají Pellegriniho také schůzky s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). S prezidentem Milošem Zemanem Pellegrini v Praze jednat nebude, setkal se s ním minulý týden, když byl Zeman na návštěvě Slovenska.

Pellegrini se novým předsedou slovenské vlády stal poté, co kvůli politické krizi po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval v polovině března tehdejší premiér Robert Fico. Pellegrini, který je místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie, v bývalé vládě zastával pozici vicepremiéra.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.