Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechte Zemana mluvit jako Zeman. Je to ve veřejném zájmu. Komentář Petra Holce

Nechte Zemana mluvit jako Zeman. Je to ve veřejném zájmu. Komentář Petra Holce

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dala hlavy dohromady a zjistila, že během živého rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem v Českém rozhlase nedošlo k pochybení. Prezident se sice jako obvykle rozmluvil politicky trochu méně korektně, když některé z těch, co vyznamenal státním metálem, nazval bojovníky proti „ekonomickým zmr*ům“, moderátor prý ale udělal vše, co mohl, aby Zeman nemluvil jako Zeman.

Když jsem to četl, měl jsem pocit, že jde o nějakou politickou satiru, kterou nám naše veřejnoprávní média mimochodem už delší dobu dluží, pokud chtějí skutečně sloužit veřejnosti jako jejich britská modla BBC. Vsadím se, že RRTV musela hodně dlouho přemýšlet, než vynesla svůj moudrý verdikt. Co měl chudák moderátor asi tak dělat, když si téměř tři miliony Čechů zvolilo za prezidenta ješitného starce libujícího si ve sprostotách? Skočit snad na něj a zacpat mu mikrofonem pusu? Nebo ho radši rovnou zastřelit, aby už se to neopakovalo?

Ostatně Český rozhlas je ze zákona všech Čechů, co odbírají elektřinu. Tedy zhruba nás všech kromě těch, co elektřinu odbírají méně legálně s někým jiným, takže nejsou v žádné evidenci. A my všichni máme základní právo slyšet svého prezidenta mluvit tak, jak mluví. Jsme přece demokracie a ne nějaká banánová republika, kde demokraticky zvolený prezident sedí ve vězení a jeho projevy cenzuruje junta generálů. A Zeman prostě jen znovu promluvil jako Zeman. Jeho voliči ho za to milují, protože mluví stejně jako on. Těžko už vlastně říct, kdo koho ohledně vulgarit vykrádá.

Navíc je to ve veřejném zájmu. Ano, Zemana už znovu volit nebudeme, jeho druhá pětiletka – pokud ji dá – je definitivní. Pak ho čeká bungalov plný jelit v Mnichovicích. Jde ovšem o obecný princip. Všichni voliči mají právo slyšet mluvit své politiky bez cenzury, aby se demokraticky rozhodli, koho chtějí nejen jako hlavu státu, což je v případě Zemana samozřejmě smutný eufemismus: většina hlav států si umí rozdat radost lepším způsobem, než jako on mluvit o „zmr*ech“ nebo „kun*ách“. A zvlášť, když ani neví, jak se tohle méně hezké slovo skutečně řekne anglicky, protože si angličtinu plete s ruštinou.

RRTV si hlavu kvůli Zemanovi ale nelámala poprvé. Už v roce 2014 řešila přes 200 stížností, které přišly kvůli pořadu Hovory z Lán, což je v případě rozhovorů se Zemanem další smutný eufemismus. Prezident tehdy použil vulgarismus jako doslovný překlad názvu ruské hudební skupiny Pussy Riot a taky v souvislosti se služebním zákonem. A rozhlasová rada rozhodla, že byl porušen zákon a že za to odpovídá provozovatel média. Což je vlastně i pravda: Zemana jsme si sami zvolili a je-li Český rozhlas nás všech, pak za jeho chování skutečně odpovídáme. 

Rada tehdy kvůli Zemanově prezidentské poezii upozornila i Českou televizi a Novu, které jeho sprostoty použily ve zpravodajství. Jaká ironie: Zeman si rád stěžuje, když novináři nešíří jeho moudra, a když konečně ovládne většinu médií, mají z toho průšvih? Jestli se ale RRTV bojí, že kvůli Zemanovi brzy začneme jako on mluvit všichni, měla by změnit regule. Třeba jen dočasně do roku 2023, kdy se Zeman z Hradu odebere do bungalovu. Do té doby by ho všechna média povinně a totálně ignorovala. Jen pro jistotu a taky v rámci morální výchovy národa.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1