Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nedovolíme násilí na Češích. Britský ministr Johnson jednal v Praze o brexitu a Trumpovi

Nedovolíme násilí na Češích. Britský ministr Johnson jednal v Praze o brexitu a Trumpovi

Šéf britské diplomacie navštívil Prahu poprvé od referenda, ve kterém si země zvolila odchod z EU. Sešel se s ministrem zahraničí a premiérem. V chrámu svatých Cyrila a Metoděje uctil padlé vojáky.

Boris Johnson přijel do Česka ujišťovat, že britská vláda o rizicích, kterým jsou lidé z ostatních zemí Evropské unie v ostrovním království vystaveni, dobře ví. A že udělá maximum pro jejich ochranu.

„Vážíme si přítomnosti Čechů ve Spojeném království, stejně jako všech tří milionů evropských občanů. Fantasticky přispívají naší společnosti. Jejich práva samozřejmě budou chráněna.“
Boris Johnson, britský ministr zahraničí

Jenže podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy se atmosféra v zemi rozhodně nelepší. „Každý týden máme na ambasádě zprávy o útocích na Čechy – verbálních i fyzických. Jenom proto, že mluví jinak než anglicky. A počet roste, neklesá. Takže je vidět, že nálada je v Británii poměrně brutální,“ řekl v rozhovoru pro Info.cz

„Boris Johnson mě ujistil, že britská vláda udělá všechno pro to, aby nevznikly žádné tendence, které by ohrožovaly život občanů, kteří přicházejí z Evropské unie do Británie.“
Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničí

Johnson po setkání se svým tuzemským protějškem jednal i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Téma i v tomto případě bylo jasné: brexit a vše s ním spojené. Ale došlo i na aktuální situaci po prezidentských volbách v USA.

Londýn podle Johnsona chce zajistit, že po brexitu nebudou vznikat obchodní bariéry mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou. Ujišťoval, že vzájemný obchod neutrpí. "Nebylo by šílené uvalit cla, kvóty nebo jinou byrokratickou zátěž na tento volný obchod? My to nechceme," řekl. 

Podle českého ministerstva průmyslu loni ČR vyvezla do Británie zboží za 206,6 miliardy Kč a dovezla zboží za 73,4 miliardy Kč.

V podvečer Johnson uctil v chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze památku českých a britských vojáků, kteří padli ve válečných konfliktech. V kryptě kostela položil věnce k bustám padlých parašutistů. 

Boris Johnson v Praze uctil padlé vojákyBoris Johnson v Praze uctil padlé vojákyautor: ČTK

Johnson je první člen britské vlády, který přijel do Česka po červnovém referendu, v němž se britští voliči vyslovili pro vystoupení z EU. Britská vláda chce odchod z evropského společenství formálně zahájit nejpozději ke konci března příštího roku, což podle Johnsona stále platí. Do celého procesu ale ještě může zasáhnout justice. Vrchní soud v Londýně na začátku listopadu konstatoval, že vláda o vystoupení nemůže rozhodnou sama a potřebuje souhlas parlamentu. Nejvyšší instance se odvoláním kabinetu bude zabývat v první polovině prosince.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1