Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejčastěji umíráme v nemocnicích a ústavech. Co zabijí Čechy?

Nejčastěji umíráme v nemocnicích a ústavech. Co zabijí Čechy?

Zajímavá čísla zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky. Ukazuje, co nejvíc ohrožuje Čechy a v jakém věku si na co mají dávat pozor. Celkem podle dat zdravotníků, která shrnují rok 2015, zemřelo v Česku 111 173 lidí. To je nejvíc od roku 2003.

Češi dlouhodobě nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy, mezi které patří mimo jiné infarkt či cévní mozková příhoda. V roce 2015 byly příčinou úmrtí zhruba 51 000 lidí, což je asi o 2 300 víc než v roce 2014. Rok 2014 ale byl minimálně v posledních deseti letech jediný, kdy počet zemřelých na tuto diagnózu klesl pod 50000. Častěji na tyto nemoci umírají ženy než muži.

Druhou nejčastější příčinou jsou zhoubné nádory, na které předloni zemřelo asi 26 850 lidí, tedy 24 procent z celkového počtu zemřelých. To je meziročně o 200 méně. Třetí nejčastější příčinou jsou nemoci dýchací soustavy, které se předloni týkaly 7 480, respektive asi sedmi procent zemřelých. Meziročně zemřelých z těchto příčin přibylo téměř o 1 300, tedy asi o pětinu. Výrazný nárůst je především od roku 2011, od té doby vzrostl počet zemřelých na nemoci dýchací soustavy o 31 procent.

V roce 2015 v Česku zemřelo nejvíc lidí od roku 2003, celkem 111 173.

V posledních letech mírně klesá počet lidí, kteří si život vezmou dobrovolně. V roce 2015 sebevraždou ukončilo svůj život 1 384 lidí, což je asi o stovku méně než o rok dříve. Ještě nižší počet sebevražd než v roce 2015 ale statistici zaznamenali v letech 2007 a 2008, v následujících čtyřech letech pak počet sebevrahů stoupal. K dobrovolnému odchodu se muži rozhodnou víc než čtyřikrát častěji než ženy. Z celkového počtu připadlo v roce 2015 na muže 1 130 a na ženy 254 sebevražd. Obě pohlaví nejčastěji ukončí život oběšením.

Příčiny úmrtí se mění s věkem. „U dětí, mladistvých a dospělých do 45 let jsou hlavním důvodem úmrtí vnější příčiny a úmrtnost mužů významně převyšuje úmrtnost žen,“ uvádí ÚZIS. U mužů jsou vnější příčiny, mezi které patří mimo jiné dopravní nehody či sebevraždy, hlavní příčinou úmrtí až do věku 49 let. U žen ale už od věkové skupiny 30 až 34 let převažují úmrtí v důsledku zhoubných nádorů. S rostoucím věkem u obou pohlaví vzrůstá počet zemřelých kvůli nemocem oběhové soustavy.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744