Články odjinud

Nejdrsnější bitva generála Opaty začíná. 6 výzev pro nového šéfa generálního štábu

Nejdrsnější bitva generála Opaty začíná. 6 výzev pro nového šéfa generálního štábu

Novým náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky (AČR) se stane generál Aleš Opata. Výsadkář a voják s respektem u zahraničních partnerů. Muž, který důvěrně zná velící strukturu NATO a současně má velkou podporu uvnitř české armády. Nyní ho čeká nejošemetnější mise jeho života.

Politický balanc

Aleš Opata – voják. Opata – profík. Generál – osobnost. To všechno je u třiapadesátiletého muže, který se již brzy stane profesionální hlavou Armády České republiky nezpochybnitelné. Není ale vůbec jisté, zda se Opata dokáže vypořádávat s politickými tlaky. Zkušený výsadkář zocelený ostrým nasazením na zahraničních bojištích má mimořádné sociální dovednosti. Je známo, že se dokáže srdečně a přirozeně bavit s vojáky nehledě na hodnost. Pro profesní kolegy s hvězdami na epoletách je rovnocenným partnerem. Nyní ale bude muset vycházet s politiky a to politiky českými. Ti budou dozajista nahlas oceňovat jeho profesionalitu, v zákulisí se ale budou snažit posílit svůj vliv na armádu.

Zahraniční mise

Aleš Opata se ujímá funkce v době, kdy vulgární kritika české účasti na zahraničních misích přestává být okrajovým jevem v internetových diskuzích. Současná politická situace nahrává posílení vlivu komunistické strany i straně SPD xenofobního populisty Tomia Okamury. Obě partaje se k účasti českých vojáků v misích mezinárodních sil staví kriticky. Jestliže jejich postoje získají podporu, může dojít k politickým zásahům, jež ohrozí pozici Armády České republiky zejména v NATO. V dané geopolitické konstelaci by šlo o katastrofu. Úkolem Aleše Opaty bude změnit smýšlení lidí, kteří jsou schopní o českých vojácích v zahraničí mluvit jako o „žoldácích“. Taková věc by samozřejmě úkolem náčelníka generálního štábu být neměla – doba to od něj ale bude vyžadovat.

Výzbroj

Pokud má být Česko a jeho profesionální armáda efektivní součástí NATO, musí dojít ke všeobecnému pochopení jedné zcela zásadní věci. Totiž že logistika je základem jakékoliv moderní vojenské síly. V žádném případě by se už neměla opakovat situace, kdy česká armáda bude nucena pořídit si například něco podobně marného, jako jsou švédské stíhačky Gripen. Ne že by šlo o nekvalitní stroje, jen mají jiné technické parametry než většinová výzbroj NATO. Totéž platí v mnoha jiných případech.

Na vojenské zakázky je historicky vyvíjen mimořádně silný tlak. Generál Opata bude muset politiky přesvědčit o tom, že ve vojenských parametrech se nejvýhodnější nebo dokonce nejlevnější nerovná nejlepší.

Generál Opata se ujímá funkce v okamžiku, kdy probíhají nebo se chystají tendry třeba na nové tanky pro armádu, pásová bojová vozidla pro pěchotu… To jsou obrovské zakázky a bude kolem nich horko.

Online armáda

Loni na podzim proběhl v Brně prestižní CyberCon. „Kyberválka zítřka je realita,“ shrnuli jeho výstupy v odborném webu Živě.cz a poznamenali, že čeští lídři jsou v tomto kontextu naprosto nekompetentní. Vzpomeňme si třeba na Miloše Zemana, jenž se z pozice vrchního velitele ozbrojených sil tématu kyberválky opakovaně vysmíval.

Přitom všechny moderní armády světa si uvědomují, že počítačová síť je tím pověstným čtvrtým rozměrem moderního válčení. Stačí si přečíst třeba aktuální Národní obrannou strategii Spojených států.

Od českých vojáků se očekává, že v kyberválce budou na výši požadavků, které na ně prozíravější část odborníků klade. Úkolem generála Opaty by zde mělo být vytvořit předpoklady, aby AČR dostala elitní podmínky. Současně ale bude muset překonávat skepticismus lidí, jako je jeho vrchní velitel na Pražském hradě. A to nebude lehké.

Reorganizace

Armádu v horizontu jednotek let čeká přechod na strukturu analogickou té, kterou má NATO. Na velící úrovni by tím měl být dokončen přechod ze sovětského modelu na západní. To si vyžádá reorganizaci celé generálské hierarchie. Právě tento úkol ministryně obrany Karla Šlechtová definovala jako prioritu, s níž z jejího pohledu Opata nastupuje na Generální štáb.

„Jde o to, aby se generální štáb choval jako tým, abych tam neměla rozpolcené generály, kteří se mezi sebou dohadují,“ řekla. „Je pro mě nepřijatelné, aby mi jeden generál říkal něco a za týden další generál úplně něco jiného,“ dodala.

Jakkoliv ministryně Šlechtová v nové funkci působí místy zbrkle a je kvůli tomu schopná nadělat víc škody než užitku, v tomto zásadním bodu má stoprocentní pravdu.

Uvnitř Generálního štábu nepanuje dobrá atmosféra a vzájemná řevnivost některých vysokých důstojníků není slučitelná s efektivním fungováním špičky armádní pyramidy.

Na tomto místě je třeba poznamenat, že generál Opata má něco, co dosluhujícímu šéfovi Josefu Bečvářovi chybí – totiž charisma a gloriolu úspěšného bojovníka. Tyto dva faktory a také všeobecná politická podpora, kterou v této oblasti má, dávají generálovi Opatovi slibnou výchozí pozici.

Technologie a lidská síla

Generál Opata přebírá velení Armády České republiky v pozoruhodném okamžiku. Vyspělé ozbrojené síly přechází na strategie spojené s autonomií bojových prostředků, přičemž ikonické drony jsou v tomto smyslu jenom úplný začátek. Bojovat bude čím dál víc strojů než lidí. Když nyní uděláme ostrý střih a přeneseme se do České republiky, zjistíme, že její armáda nemá ani dost lidí, ani drony. To je mrzutá situace a je na generálu Opatovi, aby se s ní popasoval.

Nebude to úplně snadné. Čeští politici totiž často rádi mluví o Česku jako o hrdém členovi NATO, to jim ale nebrání v tom, aby (výjimkám čest) do každého armádního návrhu na zvýšení rozpočtů nehodili vidle. Když se přidává, pak většinou před volbami a na platech.

Na tom v zásadě není nic zavrženíhodného, přece jen by ale bylo na místě, aby peníze začaly proudit přímo na technologický rozvoj armády a s tím spojený personální příliv chytrých hlav. Možná nejlepším řešením by bylo nechat Generální štáb, aby o využití finančních prostředků mohl rozhodovat sám bez přímých politických zásahů.

Tuto změnu se ale asi nepovede udělat generálu Opatovi ani nikomu jinému.


 

Vizitka generála Aleše Opaty (53)

Datum a místo narození: 9. září 1964 v Hranicích

Vzdělání: vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, obor teorie řízení a použití bojových jednotek; později studoval i na Vysoké škole velení a štábu námořní pěchoty v USA, Královské akademii obranných studií ve Velké Británii a na NATO Defence College v Itálii

Současná funkce: zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu

Kariéra: kariéru zahájil u 4. tankové divize v Jihlavě, kde byl velitelem tankové čety až velitelem tankového praporu (1987-90), v letech 1990-92 byl velitelem praporu skupiny pro přípravu záloh 13. skladu tankového materiálu, v letech 1994-97 působil u 4. brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě, kde postupně vykonával funkce důstojníka skupiny výcviku mechanizovaného vojska, důstojníka skupiny padákové a výsadkové přípravy, důstojníka výsadkové přípravy; v roce 1998 se stal zástupcem velitele 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a v letech 1999-2003 byl velitelem 43. výsadkového praporu, v letech 2004-08 byl velitelem 4. brigády rychlého nasazení v Žatci; v roce 2008 přešel na ministerstvo obrany, kde byl ředitelem operačního odboru sekce rozvoje druhů sil, v roce 2010 byl jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu, v roce 2013 nastoupil do funkce národního vojenského představitele ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu v Belgii a loni v srpnu byl jmenován do současné funkce zástupce náčelníka Generálního štábu.

Operační nasazení: působil v misi OSN UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie (1992-93 a 1995), v misi IFOR na území Bosny a Hercegoviny (1996), byl velitelem 43. výsadkového praporu AČR v operaci SFOR v Bosně a Hercegovině (1999-2000), velitelem skupiny Joint Implementation Commission na velitelství Britské brigády střed a velitelem kontingentu AČR v operaci KFOR v Kosovu (20002-03) a velitelem kontingentu AČR a náčelníkem štábu mnohonárodního provinčního rekonstrukčního týmu v operaci ISAF v Afghánistánu (2007).

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818