Nejdůležitější z dokumentů české moderní historie bude v ČR. Němci zapůjčí originál mnichovské dohody | info.cz

Články odjinud

Nejdůležitější z dokumentů české moderní historie bude v ČR. Němci zapůjčí originál mnichovské dohody

Německá strana zapůjčí do České republiky originál mnichovské dohody, jednoho z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie. Ministr zahraničí Martin Stropnický to dnes oznámil po schůzce se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem. Setkání proběhlo v Sofii v rámci jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, které v tomto pololetí Bulharsko předsedá.

Velmi si vážím toho, že německá strana zapůjčí do České republiky originál Mnichovské dohody. Poděkoval jsem Sigmaru Gabrielovi, napsal Stropnický na twitteru. Uvedl také, že v rozhovoru s německým ministrem zahraničí ocenil skvělou úroveň česko-německých vztahů a zdůraznil význam strategického dialogu mezi oběma státy.

Naším společným cílem je další prohloubení strategické spolupráce, a to i v rámci EU, dodal.

Dohoda, kterou 30. září 1938 podepsali v bavorské metropoli zástupci Británie, Francie, Itálie a Německa, přinutila tehdejší Československo, které k jednání nebylo přizváno, vzdát se opevněného pohraničí obývaného sudetskými Němci. Byla jedním z klíčových milníků v dějinách Československa, které vzniklo před 100 lety.

Před deseti lety byly v Národním muzeu v Praze vystaveny tři originály mnichovské dohody; francouzský exemplář byl zřejmě ztracen. Součástí dokumentů, které si na několik let po válce odvezli Američané, byly také původní mapy sloužící k upřesnění územních požadavků nacistického Německa vůči tehdejšímu Československu. Vzácné dokumenty byly pojištěny na částku v řádech milionů korun a jejich vystavení v trezorové vitríně provázela přísná bezpečnostní opatření. Hlídal je kamerový systém i nepřetržitá ostraha. Výstavu vidělo přes čtvrt milionu lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud