Články odjinud

Nejvíce posiluje ČSSD, volby by ovšem vyhrálo ANO. SPD padá ze všech nejrychleji

Nejvíce posiluje ČSSD, volby by ovšem vyhrálo ANO. SPD padá ze všech nejrychleji

Vládní hnutí ANO by v červnu vyhrálo sněmovní volby se ziskem 31,5 procenta hlasů. Druhá skončila s odstupem skoro dvaceti procent ODS, kterou by volilo 12,5 procenta lidí. Třetím Pirátům by dalo hlas 11,5 procenta voličů, vyplývá z aktuálního volebního modelu agentury Median. Nejvíce v červnovém průzkumu ovšem posílila sociální demokracie, který si polepšila ze 7,3 procenta na devět procent. 

Do Sněmovny by se dostala ještě ČSSD, hnutí SPD a komunisté. Podpora SPD i KSČM ovšem klesá, nejvýrazněji oslabila právě SPD (z 10,6 procenta na 8,5 procenta). Podpora komunistů klesla o nepatrné dvě desetiny procentního bodu na 7,8 procenta. 

Lidovci, TOP 09 a STAN se od říjnových voleb pohybují těsně nad nebo pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých křesel. „Nelze s jistotou určit, která z těchto stran by se do Sněmovny dostala,“ uvedli autoři modelu. TOP 09 nyní vyjádřilo podporu šest procent dotázaných, lidovcům by dalo hlas 4,5 procenta voličů a STAN čtyři procenta.

Výzkum se z větší části uskutečnil ještě před závěrečnými jednáními o nové vlády ANO a ČSSD včetně sporů okolo návrhu na jmenování europoslance ČSSD Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, upozornili autoři volebního modelu.

Ochotu jít k volbám vyjádřilo v červnu 61,5 procenta respondentů, což odpovídá účasti při volbách do Sněmovny loni v říjnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud