Nekončící problémy na D8. Slavnostně se otevře s omezením | info.cz

Články odjinud

Nekončící problémy na D8. Slavnostně se otevře s omezením

Hodiny před slavnostním otevřením posledního úseku severočeské dálnice vychází najevo, že kolem estakády u Prackovic se bude jezdit jen jedním pruhem. Důvodem omezení jsou výsledky měření v nestabilním svahu.

Omezení se bude týkat zhruba dvoukilometrového úseku. „Sobotní otevření D8 platí. Generální ředitel ŘSD se rozhodl pro mírné omezení dopravy nad Prackovicemi na estakádě na základě doporučení rady monitoringu,“ řekl ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Nestabilita u estakády se poprvé ve větší míře ukázala v říjnu. Stavaři museli kvůli propadu podpěry mostu rozebrat část dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu.

Úprava provozu, o které ŘSD rozhodlo, je dalším zvratem kolem problémové komunikace. Ještě během pátku na posledním úseku dělníci dokončovali úklid a mluvčí stavební společnosti Eurovia uváděla, že „nový úsek dálnice je technicky k zítřejšímu (sobotnímu) zprovoznění naprosto připraven.“ Povolení k předčasnému užívání D8 získala ve čtvrtek.

Dálnice D8 bude slavnostně otevřena v sobotu za účasti českých a německých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává tisíce lidí. Příjezd k dálnici bude podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla možný jen od severu, tedy od Řehlovic na Ústecku.

Výstavba D8 byla zahájena v dubnu 1984 na Ústecku, první čtyřkilometrový úsek se otevřel o šest let později. Část, jejíž užívání bylo nyní povoleno, se budovala od května 2012. Stavbu protáhly soudní spory s ekology, kteří prosazovali jinou trasu dálnice přes České středohoří, a také sesuv půdy z června 2013 u Litochovic nad Labem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud