Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Někteří funkcionáři chtějí ve funkci zůstat i po smrti.“ Mladí komunisté volají po změnách

„Někteří funkcionáři chtějí ve funkci zůstat i po smrti.“ Mladí komunisté volají po změnách

Už za několik dní se na sjezdu komunistické strany utká o místo v čele partaje i europoslankyně Kateřina Konečná. Se svým počtem nominací se řadí za současného předsedu Vojtěcha Filipa a jeho oponenta a představitele radikálního křídla KSČM Josefa Skálu. Komunisté skončili v podzimních volbách s nejhorším výsledkem od svého vzniku, jejich důležitost ale výrazně stoupla díky vyjednávání o podpoře vládě. Konečná chce vést partaj novým směrem. Po změně přitom volají i další mladí komunisté. Kam chtějí posunutou stranu, která v současné politické situaci získává čím dál důležitější slovo? INFO.CZ mluvilo s jejich zástupci.

„Málo dbáme na to, abychom byli strana všech generací. Pro část funkcionářů je "funkcionářská obměna" sprosté slovo. V extrémních případech mám pocit, že někteří funkcionáři chtějí ve funkcích zůstat do smrti a někteří i po smrti,“ popisuje pro INFO.CZ Michal Kostka, který se narodil v roce 1989. V rámci KSČM působil v zastupitelstvu Zlínského kraje.

Změna je podle něj potřebná už kvůli tomu, že strana sklouzává k národnímu konzervatismu. „Jeho prvky se v poslední době staly u části strany módou. Jde o ochranu prezidenta proti hanobení, ochranu jazyka, ochranu tradičních národních hodnot a podobné nesmysly - komunisté mají chránit obyčejné lidi před zvůlí mocných, bojovat za sociální spravedlnost, ne za nějakou rozplizlou "suverenitu", "čistotu jazyka" a podobné hodnoty,“ dodává.

„Ke Konečné samotné mám určité výhrady. Přesto musím říct – lepší než Filip se Skálou,“ komentuje Kostka kandidaturu europoslankyně.

„Se starou gardou“ nejsou spokojeni i další mladí komunisté. „Především by strana měla dát jasně najevo, že jí nejde o posty, ale o program a prosazování zájmů lidí. Odmítnout papalášství některých funkcionářů a plně odhalit karty a vrátit se mezi lidi - například odmítnutím zlatých padáků pro vysloužilé politické funkcionáře,“ tvrdí milovický zastupitel, který vedl Komisi mládeže, Zdeněk Milata. Z konkrétních nápadů, jak se vrátit mezi lidi, zmiňuje třeba zřízení školky na ústředním výboru v centru Prahy, kam by chodili děti lidí, kteří v centru hlavního města pracují.

Sama Konečná chce řešit výzvy, které se váží ke změnám na trhu práce, konkrétně třeba zaručený základní příjem. „O automatizaci práce se mluví hodně, ale ještě nikdo neřekl, co s tím chce dělat,“ uvedla politička, která se v roce 2002 stala nejmladší poslankyní.

„Samozřejmě před námi stojí nové výzvy - extrémně drahé bydlení, i přes ekonomický růst milion lidí ohrožených chudobou, které položí jedna rozbitá pračka, robotizace práce, předražené služby občanům a další. KSČM má připravena řešení těchto problémů, nicméně ne vždy umí tato svá řešení “prodat”,“ doplňuje jí Filip Zachariáš, který kandiduje na post místopředsedy KSČM.

Mladí členové komunistické strany si slibují, že by Konečná v čele partaje minimálně zlepšila její „tristní“ prezentaci navenek.

„Zaostáváme v komunikaci s voliči, kde nedostatečně využíváme možností, které doba nabízí - třeba sociální sítě a podobně. V tomto je Kateřina Konečná na špici mezi uvažovanými kandidáty,“ tvrdí dvacátník Filip Zachariáš, který vstoupil do KSČM v osmnácti letech.

„Je pravděpodobné, že by její zvolení mohlo vést minimálně k o něco šikovnější mediální komunikaci,“ míní Kostka. „Je třeba vybudovat atraktivní značku a pojmout témata tak, aby byla přitažlivější i pro mladou generaci,“ říká Zachariáš, který kandiduje na post místopředsedy KSČM.

Komunisté by nechali Čechy hlasovat v referendu o vystoupení z Evropské unie. Podle Milaty by ale nebylo špatné, kdyby Konečná ve vedení partaje čerpala ze svých zkušenosti z Evropského parlamentu. A nevadilo by mu ani, kdyby v Bruselu zůstala, jak nyní plánuje.

„TOP 09 si do čela zvolila Jiřího Pospíšila, takže by to nebyla určitě novinka. Bylo by zajímavé, kdyby vedení politických stran působících v České republice, sídlilo v Bruselu či Štrasburku. Mohlo by to vést k odosobnění politických sporů a také lepšímu zachytávání toho, co na nás často za našimi zády Evropská komise a další orgány EU chystají,“ vysvětluje Milata.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1