Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nemám z ničeho strach. Na svobodu se těším!“ vzkazuje Kajínek z věznice

„Nemám z ničeho strach. Na svobodu se těším!“ vzkazuje Kajínek z věznice

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek přijal zprávu o chystaném udělení milosti s nadšením. „Jsem nadšený! Ale zatím jsem stále ve vězení. Pořád je to neuvěřitelné,“ popsal své pocity v rozhovoru pro deník Právo. 

Posledních pár dní ve vězení, než mu prezident Zeman udělí milost, se Kajínek dle svých slov bude těšit na svobodu. Po propuštění se chystá jet domů. „Těším se na svobodu, to obsahuje úplně všechno. Na normální, klidný život na svobodě,“ uvedl v rozhovoru pro deník Právo.

O své nevině je skálopevně přesvědčen. A bude se to snažit dokázat i na svobodě. Já se snažím o obnovu svého procesu a prokázání neviny 23 let, nevím, proč bych měl od této snahy upustit. V tomto směru věřím v úspěch,“ říká Kajínek.

Ze života na svobodě, který se za dobu, co seděl ve vězení, podstatně změnil, Kajínek strach nemá. „Nemám z ničeho strach, z ničeho obavu. Těším se! (…) Já nebudu pasivní v tom životě na svobodě! Nenechávám si teď koupit mobil, abych ho už potom měl. Já si ho vyberu sám. To je ten život na svobodě, na který se těším,“ konstatoval Kajínek. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1