Německé úřady vydaly do Česka exsenátora Nováka. Figuruje v dotační kauze | info.cz

Články odjinud

Německé úřady vydaly do Česka exsenátora Nováka. Figuruje v dotační kauze

Německé úřady předaly do rukou těch českých bývalého senátora Alexandra Nováka. Stalo se tak po deseti měsících, které bývalý politik strávil v německé vazbě. Novák, který má německé občanství, je jednou z postav obří dotační kauzy na severu Čech a čelí obvinění z manipulace s dotacemi. Novák podle státního zástupce poskytl dostatečné záruky pro své propuštění a bude stíhaný na svobodě.

Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soud ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Dříve než tento soud rozhodl, ale Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán. „Stíhaný byl 25. 10. 2017 předán českým úřadům,“ sdělila ČTK mluvčí soudu.

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Dnes jedenašedesátiletý muž byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud