Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Není důvod, proč bychom do terénu nemohli vyrazit už dnes," varují kontroloři. EET zatím funguje bez problémů

Druhá vlna EET platí ode dneška. Vztahuje se na podnikatele v maloobchodu a velkoobchodu. Znamená to, že zákazník musí dostat účtenku z registrační pokladny nejen v restauraci, ale také ve večerce, trafice či na nádraží u stánkaře, který prodává párky v rohlíku. Obchodníci i tentokrát nechávali přípravy na poslední chvíli, a to přestože Finanční správa důrazně upozorňovala, že nebude tak shovívavá, jako byla v případě hotelů a restaurací.

„Vše funguje naprosto hladce,“ uvedla před devátou hodinou ráno Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy. Přestože se ani druhá vlna zavádění EET neobešla bez rozepří. Týká 250 tisíc obchodníků, přitom tři dny před tím, než zákon vstoupil v platnost, si autentizační údaje vyzvedla méně než polovina podnikatelů.

Včera také redakce INFO.CZ navštívila některé obchodníky. Mnohým dorazila pokladna na EET až na poslední chvíli, přestože ji objednávali před více než měsícem. Prodejci systémů měli problém s tím, že zpřesňující pravidla vydal úřad příliš pozdě. To Finanční správa rozporuje.

Pokud se někdo z nějakého důvodu rozhodl, že dnes bude prodávat, aniž by tržby evidoval, jak požaduje zákon, může se dostat do potíží. Finanční správa chce být tentokrát nekompromisní. „My jsme deklarovali, že by podnikatelé neměli spoléhat na nějakou dobu hájení, protože měli dostatečnou dobu na přípravu a také dostatek informací, takže není důvod, proč bychom do terénu nemohli vyrazit a nekontrolovat už dnes, “ řekla Petlachová. Upozorňuje tak na fakt, že podnikatelé mohli vyzvedávat autentizační údaje od prvního září loňského roku a testovací provoz mohli spustit už v listopadu.

„Pokud někdo není připraven na evidování tržby, tak by měl zvážit, jestli poruší zákon tím, že bude přijímat hotovostní platby a evidovat, nebo neporuší,“ vysvětlila Petlachová. Upozornila, že každý, kdo přijímá hotovostní platbu a nevydává účtenku s kódem od finančního úřadu, zákon porušuje.   

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744