Články odjinud

Není to jen problém mužů: Žena neplatila alimenty a dostala se do vězení. Neviděla děti sedm let

Není to jen problém mužů: Žena neplatila alimenty a dostala se do vězení. Neviděla děti sedm let

Hana Výborná (32) se kvůli své nerozvážnosti dostala do vězení - neplatila totiž alimenty. Navíc jí otec dětí brání v kontaktu s nimi. Výborná napsala o svém příběhu knihu s názvem Cela č. 33. „Chtěla jsem, aby lidé věděli, jaké to ve vězení opravdu je, a aby se poučili z mého příběhu,“ říká v rozhovoru pro Blesk pro ženy.

Proč jste se rozhodla, že svůj příběh sepíšete do knihy?
Chtěla jsem, aby lidé věděli, jaké to ve vězení opravdu je, a aby se poučili z mého příběhu a nedělali takové hlouposti jako já.

Jaké hlouposti jste dělala, že vás to přivedlo až do vězení?
Neplatila jsem výživné na dvě nezletilé děti, na to konto jsem měla soud a ten mě nejdříve odsoudil na tři, potom na sedm a nakonec na deset měsíců. Úplně zbytečná věc.Jak to, že vaše děti nebyly u vás, ale u otce?
Děti žijí u otce, má je v péči, domluvili jsme se tak. Rozešli jsme se před sedmi lety, když jim bylo pět a šest let. On už si našel novou ženu a vzali se.

Jak jste spolu byli dlouho?
Osm let. V té době jezdil s kamionem, takže jsme se moc často nevídali, ale dalo se na to zvyknout. Seznámili jsme se, když jsem byla ještě na škole, a hned jsem otěhotněla. Tím pádem jsem místo do práce nastoupila na pracovní úřad. Od té doby jsem byla doma. Jedno dítě, druhé dítě a nikdy jsem nepracovala. Také proto jsme se domluvili, že děti budou u něj.

Jak vysoké jste měla alimenty?
Nejdřív to bylo pět set, potom tisíc, dva a teď už čtyři. Nejhorší je, že já jsem ty peníze na placení měla, ale místo abych to zaplatila, tak jsem si raději něco koupila nebo to prostě utratila jinak. Nakonec se dluh vyšplhal asi na devadesát tisíc.

Celý rozhovor naleznete ZDE.