Neplatíte alimenty na svého vysokoškoláka? Nově kvůli tomu můžete přijít o řidičák | info.cz

Články odjinud

Neplatíte alimenty na svého vysokoškoláka? Nově kvůli tomu můžete přijít o řidičák

Dneškem se do praxe promítá novela exekučního řádu, která umožní zabavit řidičské oprávnění rodičům, kteří neplatí výživné na své studující dospělé děti. Oproti předchozímu znění, kdy se sankce vztahovala pouze na rodiče nezletilých potomků do 18 let, se tak pravidla podstatně rozšíří. Možný postih se nově týká i rodičů, kteří můžou mylně žít v domnění, že na své dospělé potomky do 26 let věku už dávno nic platit nemusejí.

Návrh na úpravu zákona vyšel původně od poslanců z řad KSČM, ČSSD a hnutí ANO v čele se Zdeňkem Ondráčkem. Ti považovali jeho předchozí podobu za diskriminační a poukazovali i na fakt, že hrozba zabavení řidičského průkazu se ukázala jako účinný nástroj, jak donutit dlužníky, aby platili své dluhy.

Návrh překladatelů nenarazil prakticky na žádné odpůrce, v diskusi jej podpořil například Martin Plíšek z TOP 09. „Návrh směřuje správným směrem. Zabavování řidičských průkazů se osvědčilo,“ uvedl před časem.

Spolupředkladatelka návrhu Markéta Wernerová z ČSSD zdůraznila, že jde pouze o drobnou legislativní změnu, jež však může usnadnit život mnoha studentům. S jedinou výhradou přišel Jiří Dienstbier (ČSSD), který vyjádřil obavu, že zabavení řidičského průkazu může zkomplikovat situaci lidem, kteří nedisponují prostředky na úhradu alimentů a do práce musí dojíždět autem.

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud