Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neprůhledné podnikání Františka Koníčka: firmy v daňovém ráji a skrytí vlastníci

Neprůhledné podnikání Františka Koníčka: firmy v daňovém ráji a skrytí vlastníci

Původní favorit na ministra průmyslu v chystané Babišově vládě František Koníček vlastnil kyperskou firmu, která stojí za klíčovými podniky, v nichž působí. S kým a proč podniká v daňových rájích, odmítá objasnit. Premiér Andrej Babiš v neděli spekulace utnul a oznámil, že Koníček ve vládě nezasedne. Přinášíme exkluzivní text serveru HlídacíPes.org.

Podnikatel v umění a energetice a poradce premiéra Andreje Babiše František Koníček (65), byl až do neděle považován za prezidentem preferovaného kandidáta na ministra průmyslu a obchodu v sestavované vládě ANO a ČSSD.

Premiér Andrej Babiš však v neděli odpoledne po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem oznámil, že Koníček v jeho vládě nebude.

Vzhledem k tomu, že má nově utvořený kabinet v následujících měsících rozhodovat mimo jiné o stamiliardové zakázce na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a zřejmě i Temelínu a také o změnách v energetickém gigantu ČEZ, je post ministra průmyslu pod drobnohledem.

Koníček mimo jiné zasedá ve výboru Aliance české energetiky, která v loňském roce uzavřela memorandum o spolupráci s ruskou státní společností Rosatom. Ta je považována za největšího stavitele jaderných elektráren na světě, uchází se i o stavbu nových jaderných bloků v Česku.

Koníček ale případný střet zájmů odmítl: „Aliance se zakládala se na základě přání vlády, aby se zlepšila podpora exportu, a teď se z toho dělá střet zájmů,“ konstatuje. „Nevím, co na to říci, není to organizace, která může kontrahovat, jen vytváří komunikační kanál mezi jednotlivými členy,“ říkal ještě v době, kdy v kuloárech platil za favorita na ministerský post.

Spleť firem na Kypru

HlídacíPes.org upozornil i na dosavadní byznysové působení Františka Koníčka. Ten minimálně v letech 2003 až 2008 (zřejmě ale ještě déle) vlastnil kyperskou společnost JMMETRICS Ltd. Ta nyní drží část podílu ve třech firmách, kde Koníček působí, či figuroval jako akcionář – Armaturka Krnov, ARPO a Karlštejnská.

Zbývající podíly v prvních dvou jmenovaných firmách pak ovládají dvě společnosti z dalších daňových destinací – Belize a ostrova Guernsey, kde nelze dohledat konečné vlastníky.

Veřejnost tak nemá možnost dozvědět se, s kým Babišův poradce a muž blízký prezidentu Zemanovi podnikal a dosud podniká, na koho má vazby a komu může být zavázán. Vyloučena také není možnost, že tyto offshorové firmy mohou sloužit k zakrytí jeho vlastnictví.

„Podobné spleti firem s nedohledatelnými vlastníky jsou důvodem, proč vůbec vznikají opatření proti střetu zájmů,“ komentuje situaci analytik Transparency International Milan Eibl. „To, že pan Koníček své angažmá nerozkryl, není dobrou vizitkou pro jakéhokoliv politika, natož ministra. Politik má jakékoliv obavy rozptylovat, nikoliv kumulovat.“

Sám Koníček odmítl zjištění HlídacíPes.org komentovat s odkazem na to, že z orgánů zmíněných firem nyní odstoupil (valná hromada tento krok ještě neschválila, oficiálně tak v obchodním rejstříku stále figuruje).

„Moje odpověď je jednoduchá – já tam nepůsobím. Odmítám se o těch firmách bavit,“ reagoval Koníček. „S veřejným zájmem nebo případným střetem zájmů nemají nic společného.“

Byznys kolem Františka KoníčkaByznys kolem Františka Koníčkaautor: Cribis/ClueMaker/HlídacíPes.org

Koníček na třešních

Teď již odmítnutý ministerský adept Koníček působí v současné době v osmi firmách a organizacích. V poradenské společnosti Equity Brokers drží více než 77% podíl, zbývající část akcií ovládá společnost Dickens Ltd. z ostrova Guernsey, kde nelze dohledat vlastníka. Není tak jasné, kdo je Koníčkovým byznyspartnerem.

Stejně tak vyvstávají pochybnosti nad působením kyperské firmy JMMETRICS Ltd. Ta je – jak už bylo uvedeno, společníkem všech tří firem, kde Koníček figuruje v dozorčích radách, a kde současně působí členové jeho rodiny.

V další z firem A.I.D. Real Estate, kde byl Koníček dříve jediným akcionářem, má podle posledního dohledatelného záznamu také majoritní podíl.

Právě kyperskou firmu JMMETRICS podle zjištění HlídacíPes.org Koníček jako jediný vlastník ovládal minimálně v letech 2003 až 2008, lze však dovozovat, že to bylo ještě déle.

Dokument o vlastnictví akcií JMMETRICS Františkem KoníčkemDokument o vlastnictví akcií JMMETRICS Františkem Koníčkemautor: HlídacíPes.org

Je známo, že kromě daňového zvýhodnění byl Kypr v dané době využíván také jako možnost utajení identity skutečného vlastníka. HlídacíPes.org se však podařilo tuto strukturu nyní rozkrýt, a z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že Koníček tuto firmu minimálně v některých letech vlastnil.

„Odkud to víte?“ reagoval nejprve Koníček na položený dotaz ohledně vlastnictví kyperské firmy. Po předložení faktů posléze dodal: „Když to víte, a máte tu odvahu to napsat, tak to klidně udělejte. A taky můžete napsat, že když jsem byl malý, tak jsem kradl sousedovi třešně.“

Nakonec vlastnictví připustil, nicméně důvod a současné pozadí spleti firem objasnit odmítl. „No, dobře, a co tím chcete říci, že jsem porušil zákon, nebo že jsem porušil české zákony?“ odpovídá podrážděně. „Vy nejste podnikatel, až začnete podnikat, tak si vytvořte svůj obchodní model,“ dodal.

V současné době je Koníček vlastníkem kyperské JMMMETRICS řetězec dvou dalších kyperských společností INTER-CITY Investment Services Limited a CHARTAC Management Services Limited, za kterou formálně stojí Kypřan Nikos Gavrilidis.

Směr Rusko

Nejasná vlastnická struktura se objevuje také u hlavního podniku Armaturka Krnov, kde Koníček působí jako předseda dozorčí rady, a kterou v minulosti ovládal prostřednictvím své další firmy Equity Brokers.

Armaturka dodává své produkty ve velkém do Ruska, v referencích se chlubí dodávkami například pro firmy Lukoil, Gazprom či Rosněft, celkem se v referencích objevuje více než 280 dodávek do Ruska.

Kdo však za firmou skutečně stojí, není možné dohledat – většinový 60% podíl vlastní zmíněná kyperská JMMETRICS a 40% drží firma BARGERY BUSINESS z Belize.

„Nemíním se s vámi bavit o takových věcech, není to vaše záležitost,“ odmítl Koníček odpovídat na dotazy po koncových vlastnících a telefonický hovor ukončil.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232